Skąd się biorą kurczaki?

Powszechnie wiadomo, że kurczęta biorą się z jaj. Ale czy zdajemy sobie sprawę, z której dokładnie części jajka? Żółtko - to życiodajna część - to w nim znajduje się tarczka cytoplazmatyczna i cenne substancje odżywcze. Po co zatem jest białko? Jest swoistym ochroniarzem.

Jajo jest złożoną strukturą, a każdy element jest potrzebny do spełnienia ściśle określonych zadań - mówi dr hab. Magdalena Rost–Roszkowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

„Jajo to komórka jajowa, czyli początek nowego życia - pod warunkiem że jest zapłodniona, czyli dotrze do niej plemnik. Dlatego z jajka z supermarketu na pewno nie wylęgnie nam się kurczak. Po zapłodnieniu z komórki jajowej powstaje zarodek, a potem dorosły osobnik” – dodaje.

Komórka jajowa to umieszczona na żółtku tarczka cytoplazmatyczna. W przypadku zapłodnienia, to z niej powstanie kurczaczek. Żółtko ma odżywiać zarodek.

„W żółtku są duże ilości tłuszczu. Gdyby oglądać je pod mikroskopem elektronowym, to można zaobserwować poza olbrzymimi kulami białka także olbrzymie krople lipidowe. W białku są peptydy, trochę aminokwasów i dużo wody. W miarę rozwoju zarodka białko zanika, bo następuje utrata wody” – wyjaśnia Rost–Roszkowska.

Budowa białka jest dość skomplikowana. Znajdują się w nim silnie poskręcane struktury. Są potrzebne, by w przypadku ruchów jajka, tarczka cytoplazmatyczna była zawsze na górze - dzięki temu, matka - kura będzie mogła przekazać zarodkowi jak najwięcej ciepła.

Przed urazami mechanicznymi, promieniowaniem UV, gwałtownymi zmianami temperatury i inwazją mikroorganizmów chronią kurczę dwie cienkie błony, tzw. pergaminowe - wewnętrzna oraz zewnętrzna.

Jest jeszcze komora powietrzna, dzięki której utrzymywana jest stała temperatura w jajku i przez którą dochodzi do wymiany gazowej. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-04-22
Komentarze
Polityka Prywatności