Do tej pory sądzono, że koza rozpoznaje swoje młode po zapachu. Jednak, jak informuje BBC, kozy szybko uczą się, jak odróżnić głos swojego potomstwa, wśród innych głosów w stadzie.
Kierująca badaniami dr Elodie Briefer była zaskoczona tym okryciem. "W dużej mierze matka i młode, rozpoznając się, polegają na zapachu. W warunkach naturalnych, w pierwszym tygodniu życia zwierzęta te kryją się w zaroślach i zbyt często nie odzywają. Taka strategia pomaga im uniknąć zainteresowania drapieżników" - wyjaśnia.
"Matki odzywają się do młodych, kiedy chcą je przywołać i nakarmić. Spodziewaliśmy się, że to młode będą rozpoznawać głos matki, a nie odwrotnie" - dodała. Takie zjawisko odkrył ostatnio u danieli współpracownik Briefer, Alan McElligott. Daniele - choć nie są z kozami zbyt blisko spokrewnione - również stosują strategię "chowania się" przed drapieżnikami.
"Puszczaliśmy kozom głosy ich własnych oraz innych młodych, dokładnie w tym samym wieku" - relacjonuje badaczka. - Nawet kiedy były to odgłosy pięcio - albo sześciodniowych koźląt, widzieliśmy, że matki silniej reagowały na głosy własnego potomstwa".
Słysząc znajomy głos, samice reagowały o wiele szybciej,
wpatrując się w stronę głośnika, z którego dobiegał głos, obracając się i
"odbekując". (PAP)
Foto: roch.info