Zdolne pluskwy

Lekarze i mikrobiolodzy z Kanady odkryli, że niewielkie pluskwy mogą przenosić w środowisku szpitalnym superoporne bakterie. Zdolne są zapewne także do przenoszenia innych bakterii wśród osób zakażonych - mówi dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

Dr Grzesiowski przypomina, że na razie wykryto gronkowca złocistego wieloopornego (MRSA) oraz enterokoki oporne na wankomycynę (VRE). Nie wiadomo jednak czy te bakterie obecne były tylko na powierzchni tych owadów czy w ich wnętrzu, co ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnej profilaktyki i zwalczania tego zagrożenia.

"Jeśli bakterie są jedynie na powierzchni to przenoszenie bakterii najpewniej odbywa się na skutek kontaktu z zakażonym człowiekiem, jednak jeśli superbakterie mogą rozwijać się w organizmie owada, może to być niezwykle niebezpieczne, podobnie jak zakażenie prątkiem boreliozy przez kleszcze lub zakażenie zarodźcem malarii przez komary" - podkreśla dr Grzesiowski.

Problem pluskiew dotyczy najczęściej pacjentów zaniedbanych higienicznie, którzy są podatni na różne zakażenia. Zdolność roznoszenia superbakterii w tych środowiskach przez owady może być zatem istotnym czynnikiem ryzyka epidemii zarówno w środowisku pozaszpitalnym, jak również wśród pacjentów przyjmowanych do szpitali.

"Udział tych owadów w przenoszeniu zakażeń bakteriami wieloopornymi nie był dotychczas wykazany. Odkrycie kanadyjskich specjalistów wskazuje na konieczność podejmowania działań zapobiegawczych, w szczególności usuwanie tych owadów ze środowiska, w którym przebywają pacjenci" - mówi dr Grzesiowski. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-05-16
Komentarze
Polityka Prywatności