Co widzą renifery?

Jak informuje "The Journal of Experimental Biology" - renifery z Arktyki widzą promieniowanie ultrafioletowe.

Zespół prof. Glena Jeffery z University College w Londynie przeprowadził badania, z których wynika, że renifery widzą niedostrzegalne dla ludzkiego oka promieniowanie ultrafioletowe o długości fali od 400 do 190 nanometrów, czyli mniejszej niż światło widzialne.

Dzięki tej zdolności renifery mają ułatwione poszukiwanie pożywienia oraz unikanie drapieżników, zwłaszcza rankiem i o zmierzchu, gdy brakuje światła. W warunkach arktycznych promieniowania ultrafioletowego jest bardzo dużo, a porosty, którymi żywią się renifery silnie absorbują ultrafiolet - prawdopodobnie w oczach tych zwierząt wyglądają na czarne. Także wilki i ślady ich moczu na śniegu w świetle UV silnie kontrastują z otoczeniem.

Na fragmentach oka renifera naukowcy zauważyli, że ultrafiolet o długości fali powyżej 350 nanometrów przenika przez rogówkę i soczewkę (w przypadku człowieka tkanki te pochłaniają ultrafiolet).

Następnie udało się u uśpionego renifera zarejestrować elektryczną aktywność komórek siatkówki oka zwanych czopkami, reagujących na światło ultrafioletowe. Tak zwana elektroretinografia (ERG) wykorzystuje jako elektrodę wprowadzoną pod powiekę złotą folię.(PAP)

Foto: chasspol.pl


ostatnia zmiana: 2011-05-27
Komentarze
Polityka Prywatności