Za dużo tlenu?

W oczach Afroamerykanów znajduje się więcej tlenu niż u osób rasy białej (kaukaskiej). To może tłumaczyć, dlaczego częściej zapadają na jaskrę - informuje serwis "EurekAlert".

Jaskra to schorzenie nerwu wzrokowego - nieleczona doprowadza do zaniku tego nerwu i utraty wzroku. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowo podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Jaskra rozwija się szybko i z reguły bezobjawowo - nie jest bolesna, a utrata pola widzenia postępuje powoli, często niezauważalnie (zdrowe oko może kompensować pogorszone widzenie chorym okiem).

Mierząc poziom tlenu w gałce ocznej podczas operacji okulistycznych (z powodu zaćmy i/lub jaskry), naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis odkryli, że Afroamerykanie z jaskrą mają w oczach znacznie więcej tlenu niż przedstawiciele rasy kaukaskiej. Większa ilość tlenu, najprawdopodobniej może uszkodzić system odprowadzający płyn z wnętrza gałki ocznej, co powoduje wzrost ciśnienia, a co za tym idzie - prowadzące do ślepoty uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Afroamerykanie sześciokrotnie częściej zapadają na jaskrę niż przedstawiciele rasy białej, a choroba występuje u nich w młodszym wieku i aż 16-krotnie częściej tracą wzrok z jej powodu. Naukowcy z Washington University School of Medicine uważają, że zjawisko to mogą tłumaczyć różnice metaboliczne pomiędzy Afroamerykanami a osobami rasy białej.

Zaobserwowano także, że witrektomia - czyli usunięcie z oka wypełniającego je galaretowatego ciała szklistego - podnosi poziom tlenu w oku i zwiększa ryzyko jaskry. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-07-13
Komentarze
Polityka Prywatności