Śliczne pająki

Niektóre budują pajęczyny w kształcie dzwonów wypełnionych pęcherzykami powietrza, inne nie jedzą tak długo, aż ich młode nie wyjdą z jaj, jeszcze inne mogą polować nawet na małe rybki. "Pająki są śliczne" - przekonuje dr Agnieszka Babczyńska z Uniwersytetu Śląskiego, która bada pająki.

"Pająki z naszej strefy klimatycznej żyją najczęściej rok. W ciągu tego roku muszą wykluć się, dorosnąć, dojrzeć płciowo i znaleźć partnera do rozrodu. Samiec krótko po kopulacji może zakończyć życie. Samica musi jeszcze złożyć jaja i stworzyć kokon" - mówi dr Agnieszka Babczyńska z Uniwersytetu Śląskiego, która zajmuje się badaniami toksykologii pająków.

Czego nie wiemy o pająkach? Na przykład tego, że żywiąc się owadami, pomogą w utrzymaniu upraw bez używania pestycydów. "Oczywiście nie można całkowicie zdać się w tej kwestii na pająki, jednak są badania, które pokazują, że jeśli stworzy się przyjazne dla nich warunki, stosowanie pestycydów można w znacznym stopniu ograniczyć" - przekonuje.

W Polsce raczej nie natkniemy się na takie pająki, które będą nam zagrażały. "Każdy pająk jest jadowity, wszystkie posiadają zęby jadowe. Jednak zazwyczaj nie są w stanie przegryźć się przez skórę ludzką. Poza tym jad jest wymierzony raczej w bezkręgowce niż w taki duży organizm jakim jest człowiek" - zaznacza dr Babczyńska.

Najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Żeby go jednak spotkać trzeba wybrać się np. do jaskini, ale nawet tam są zazwyczaj umieszczone wysoko pod stropem, że trzeba się postarać by takiego pająka znaleźć. Czasami można się na nie natknąć w studzienkach ściekowych czy ciemnych mrocznych miejscach.

Jednym z najciekawszych pająków, które można spotkać w Polsce jest topik. "To jedyny gatunek, który potrafi całkowicie zanurzyć się w wodzie i nie utopić. Mieszka w zbudowanych z pajęczyny sieciowych dzwonach wypełnionych pęcherzykami powietrza" - opowiada badaczka.

Niektóre pająki w specyficzny sposób opiekują się potomstwem. Pilnują złożonego kokonu, trzymając go w szczękoczułkach, przez co nie polują i nie odżywiają się tak długo, aż młode pająki nie wyjdą z jaj. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-08-08
Komentarze
Polityka Prywatności