Sprytny sposób na kłusowników

Jak informuje Discovery News, w Republice Południowej Afryki rogi nosorożców będą nasączane substancję toksyczną dla ludzi, aby zniechęcić kłusowników.

Dla cennego roku, który uważa się za afrodyzjak i lek na wiele chorób, kłusuje się na nosorożce. W rzeczywistości składa się z keratyny - tego samego związku, który buduje włosy i paznokcie.

W rezerwacie przyrody w Krugersdorp w RPA opracowano specjalną substancję do zwalczania pasożytów na ciele nosorożców. Powoduje ona, że róg nosorożca staje się wysoce toksyczny dla ludzi. Po spożyciu może ona u człowieka wywołać silny ból głowy i konwulsje.

Dodatkowo substancja zawiera barwnik, za sprawą którego róg nosorożca podczas prześwietlania skanerem na lotnisku świeci na neonowy różowy kolor. Tę właściwość zachowuje nawet po sproszkowaniu.

"Ta substancja ma podwójne działanie. Trzyma na odległość naturalne pasożyty, jak i pasożytującego człowieka. Działa trzy-cztery lata" - wyjaśnia przedstawicielka rezerwatu, Lorinda Hern.

"Trwałe rozwiązanie polegałoby na wyeliminowaniu popytu na róg nosorożca. Ale nie wydaje się to na razie możliwe" - dodaje.

W tym roku w RPA zostało zabitych 279 nosorożców. W ostatnich latach kłusownictwo dramatycznie wzrasta. Dla porównania, w 2007 r. było 13 takich przypadków. Popyt wynika m.in. ze wzrostu zamożności części ludzi w Azji.

"Edukacja ma jeszcze długą drogę przed sobą, zanim konsumenci nauczą się, iż róg nosorożca nie ma ani żadnych składników odżywczych, ani wartościowych z medycznego punktu widzenia" - tłumaczy Hern. (PAP) 

ostatnia zmiana: 2011-09-13
Komentarze
Polityka Prywatności