Agresywne rybki akwariowe

Rybki akwariowe stają się agresywne, gdy ich życiowa przestrzeń zostaje zredukowana do mało atrakcyjnego otoczenia niewielkiej, szklanej kuli - podaje serwis ScienceDaily.

"Dobro ryb akwariowych może wydawać się nieistotne, ale jest ich tak wiele w niewoli, że staje się to poważną kwestią" - uważa biolog Ronald Oldfield z amerykańskiego Case Western Reserve University, który przeprowadził badania na rybkach hodowanych w domowych akwariach.

Oldfield porównał zachowanie pielęgnicy cytrynowej (Amphilophus citrinellus) w różnych środowiskach: w warunkach naturalnych w jeziorze w Nikaragui, w sztucznym strumieniu w zoo i w małych zbiornikach używanych zwykle przez akwarystów. Badał młode ryby, aby wykluczyć zachowania agresywne związane z okresem godowym. Początkowo wyeliminowano również pokarm i ewentualne miejsca do ukrycia się, które mogłyby być obiektem rywalizacji.

Równolegle prowadził obserwacje związane z liczbą ryb w zbiorniku i tym, jak rozbudowane było ich otoczenie. Chodziło o rozmaite przeszkody i kryjówki utworzone m.in. z kamieni, roślin, itp.

Jak wynikło z badań - zwiększenie rozmiarów akwarium i stworzenie ciekawszego otoczenia może znacznie zredukować akty przemocy. 

Agresywne zachowania nie były związane z niewielkimi zmianami w rozmiarze grupy czy w środowisku. Jednak znacząca różnica pojawiała się w przypadku powiększenia zbiornika i rozbudowania otoczenia - ryby mniej czasu spędzały na przejawianiu agresji.

"Bardziej naturalne środowisko wywołuje bardziej naturalne zachowania, które dla obserwatorów są bardziej interesujące" - ocenił badacz. W przypadku ryb, proste zmiany w ich otoczeniu mogą doprowadzić do znacznej poprawy jakości życia.

W USA w akwariach żyje około 182,9 mln rybek akwariowych. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-09-26
Komentarze
Polityka Prywatności