Jak informuje prezes Fundacji Recal, która zajmuje się promowaniem recyklingu aluminium, aż 70 procent puszek aluminiowych, które służą jako opakowania do napojów, wraca do recyklingu.
"W poprzednich latach ten wynik był bliski 70 proc. puszek aluminiowych, jakie pojawiły się w danym roku na polskim rynku, ale nigdy jeszcze go nie przekroczył, np. w 2008 r. było to 67 proc. a w 2009 r. - 66 proc." - podał.
Polskie prawo wskazuje, jaki powinien być poziom recyklingu poszczególnych odpadów w kolejnych latach. Zgodnie z przepisami dopiero w 2014 r. wymagane jest zebranie 50 proc. opakowań aluminiowych trafiających na rynek, w 2010 r. ten poziom to 45 proc. Wodzisławski zaznaczył, że krajowe poziomy recyklingu aluminium dotyczą wszystkich opakowań wykonanych z aluminium, nie tylko puszek.
Na czym polega proces recyklingu puszek? Chodzi o ich przetopienie i ponowne wykorzystanie aluminium, z którego są wykonane. Proces uzyskiwania surowca jest bardzo efektywny - do wytworzenia 1 tony "nowego" aluminium potrzeba 4 ton boksytów, których nie trzeba używać przy odzysku. Przy takim procesie oszczędza się 95 proc. energii potrzebnej do wytworzenia aluminium z boksytów.
Odzyskując aluminium chronimy atmosferę i wodę. Podczas recyklingu powstaje o 95 proc. mniej zanieczyszczeń powietrza niż przy przeróbce boksytów. Do produkcji aluminium z puszek potrzeba też aż o 97 proc. mniej wody niż przy przetwarzaniu rudy. Cały koszt wytworzenia tony aluminium jest o 60 proc. tańszy przy recyklingu puszek, niż przy produkcji z boksytów - wylicza Wodzisławski.
Wodzisławski podkreśla podstawową zaletę recyklingu - zmniejszamy ilość śmieci w naszym otoczeniu i na wysypiskach. "Można przy tym trochę zarobić. Obecnie kilogram puszek wart jest w skupie około 3 zł, a kilogram to 67 mniejszych puszek 0,33 litra lub 53 puszki półlitrowe" - podał.
Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach Recal rozpoczęła działalność w 1995 r. Powstała z inicjatywy producentów puszek do napojów Continental Can Polska (obecnie Ball Packaging Europe z Radomska w woj. łódzkim) i PLM AB Malmoe ze Szwecji (obecnie Rexam) oraz pięciu producentów aluminium: Alcan, Aluminium Company of America, Pechiney Rhenalu, Reynolds (Aluminium) Deutschland i VAW Aluminium.
Fundacja wylicza poziom odzysku na podstawie obowiązkowych
sprawozdań rocznych składanych przez siedem największych organizacji
odzysku (m.in. Rekopol, Eko-Punkt, Polski System Recyklingu) oraz Koba i
Recan Organizacja Odzysku, specjalizujących się w recyklingu puszek
aluminiowych. Do wyliczeń przydają się także informacje od firm
wytwarzających aluminiowe puszki do napojów.(PAP)
Foto: graficzny.org