Tony śmieci w oceanach zabijają morskie zwierzęta

Przedstawiciele WWF alarmują, że tysiące śmieci, które trafiają do oceanów zabijają rocznie ponad milion zwierząt. Nie tylko w wodzie zalegają tony odpadków, również na lądzie odpady piętrzą się na wysypiskach, zasypują lasy i płoną w domowych piecach.

"Foliowa torba służy nam przeciętnie dwanaście minut. Właśnie tyle trwa średnio nasza droga ze sklepu do domu" - alarmuje WWF. Potem taka torebka najczęściej ląduje w koszu. Spora część takich toreb i innych plastikowych odpadów, wyrzucanych każdego dnia na całym świecie, trafia do oceanów.

Później zdarza się, że żółwie morskie często mylą je z ulubionymi meduzami. Połykają je, a po połknięciu torebek chorują, czasami się duszą i giną. Podobnie działają one na ptaki i ssaki z wielu morskich gatunków, np. albatrosy, które często zjadają plastikowe nakrętki od butelek. Co roku przez takie właśnie zanieczyszczenia w oceanach ginie ponad milion zwierząt. "Moglibyśmy tego uniknąć, gdyby ludzie zmienili swoje podejście do odpadów i pomyśleli o tym, że śmieci nie znikają w momencie, w którym się ich pozbędziemy".

Według szacunków ekologów aż jedna piąta plastikowych odpadów trafia do mórz i oceanów ze statków i platform wiertniczych, cała reszta pochodzi ze stałego lądu. W efekcie innego niż na lądzie rozkładu takich rzeczy w wodzie  ryby, ptaki, żółwie morskie i inne organizmy morskie połykają ogromne ilości plastiku. Olbrzymia większość obecnych w morzu odpadów rozkłada się latami. W międzyczasie mogą one pokonywać duże odległości, formując "dryfujące śmietniska". Właśnie tak powstał Wielki Oceaniczny Płat Śmieci na Pacyfiku. Zaczyna się on około 900 km od wybrzeży Kalifornii, kończy w okolicach Japonii. Tworzące go śmieci przypłynęły z całego świata.

Polacy produkują co roku 12 mln ton odpadków, z których większość ląduje na składowiskach. Jak podaje WWF, do polskich lasów lub domowych palenisk może trafiać aż dwa mln ton śmieci. Tylko 14 proc. odpadków w naszym kraju jest poddawana recyklingowi.

"Zanim poprosisz w sklepie o reklamówkę, pomyśl o środowisku i swoim zdrowiu. Zabieraj na zakupy torbę wielokrotnego użytku. Nie kupuj towarów w zbędnych opakowaniach. Segreguj śmieci" - sugeruje koordynatorka kampanii "SOS dla świata". PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-12-01
Komentarze
Polityka Prywatności