Co to są "jedwabniczyny"?

"Jedwabniczyny" to transgeniczne jedwabniki stworzone przez naukowców. Charakteryzują się one umiejętnością przędzenia włókna z pajęczym białkiem, co pozwala masowo produkować bardzo wytrzymałe nici

Pajęcze nici należą do najbardziej wytrzymałych tworzyw w przyrodzie.

Mają one wiele zastosowań np. w medycynie (jako składnik nici do zszywania ran). A jednak pajęcza skłonność do obrony terytorium, jak też częsty wśród nich kanibalizm sprawiają, że masowa hodowla tych zwierząt wydaje się z góry skazana na porażkę.

Obecnie genetycy próbują zmusić do produkcji pajęczyny inne organizmy. Doprowadzili do tego, że białka nici pajęczej wytwarzane są m.in. przez komórki transgenicznych bakterii, drożdży, a także roślin, owadów i ssaków.

Przy takich rozwiązaniach aktualny pozostaje jednak problem z wytrzymałością produktu albo uzyskiwaniem jego przemysłowych ilości. Obiecujące wydawały się próby zaprzęgnięcia jedwabników do produkcji pajęczyny. Zwierzęta te łatwo się hoduje, a wykorzystanie ich pozwala uniknąć stosowanie technologii postprodukcyjnych (związanych np. z przędzeniem nici).

Dotychczasowe próby włączenia białek pajęczych do włókna jedwabników powodowały obniżenie ilości albo jakości "zbiorów".

Donald Jarvis z University of Wyoming w Laramie proponuje rozwiązanie tego problemu. Wraz z grupą współpracowników z USA i Chin wyhodował on transgeniczne jedwabniki z pajęczymi genami, odpowiedzialnymi za elastyczność nici i jej wytrzymałość na rozciąganie.

Stworzona w ten sposób nić stanowi kompozyt, zawierający białko pajęcze i jedwabne. Inżynierowie zapewniają, że włókna te są stabilne i równie mocne jak pajęczyna, a już na pewno bardziej wytrzymałe, niż przeciętna nić jedwabnika.

Może ona znaleźć zastosowanie w sektorze medycznym do produkcji szwów, implantów i sztucznych ścięgien. Transgeniczna pajęczyna może też służyć jako bardziej ekologiczny substytut niektórych plastików. (PAP)

ostatnia zmiana: 2012-01-05
Komentarze
Polityka Prywatności