Geny odpowiedzialne za sprawność intelektualną w starszym wieku

Badania opublikowane na łamach najnowszego wydania „Nature” wskazały, że zachowanie sprawności umysłowej w starszym wieku zależy zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i wpływu środowiska oraz od nas samych.

Zdarza się, że osoby wykazują bystrość umysłu nawet w wieku 90 lat, z kolei inni tracą ją zaraz po przejściu na emeryturę.

Potwierdzają to liczne badania naukowe. Wynikało z nich, że osoby ujawniały większą inteligencję w okresie dorastania, przewyższały pod tym względem swych rówieśników zarówno po dorośnięciu, jak też w starszym wieku.

„Faktycznie, niektóre osoby umysłowo starzeją się wolniej” - potwierdza prof. Iana Deary’ego z University of Edinburgh, autor najnowszych badań.

Ale nie zależy to wyłącznie od naszych genów. Z badań szkockiego naukowca wynika, że za gorsze wyniki w testach na inteligencję jedynie w jednej czwartej można obarczać predyspozycje genetyczne.

Badania przeprowadzono na 1 940 Szkotach poddanych testom na inteligencję w wieku 11 lat, a potem między 54. i 68. rokiem życia oraz w jeszcze starszym wieku, gdy skończyli oni 65, 70 lub 79 lat.

Przebadano również różnice genetyczne występujące między badanymi osobami. Posłużono się tzw. polimorfizmem pojedynczych nukleotydów (SNP - Single Nucleotide Polymorphism), odpowiadającym za indywidualne różnice genetyczne (SNP stanowią 90 proc. całej zmienności występującej w ludzkim genomie).

Prof. Deary twierdzi, że na podstawie SNP określono zarówno różnice genetyczne, jak też ich zmienność wraz ze starzeniem się, ale nie badano konkretnych genów odpowiedzialnych za zdolności intelektualne. Dotychczasowe badania polegały głównie na porównywaniu bliźniaków jednojajowych, najlepiej takich, którzy wychowywali się oddzielnie.

Specjaliści jako czynniki środowiskowe wymienili choroby układu krążenia, które mają wpływ na ukrwienie mózgu, narażenie organizmu na toksyny oraz poziom wykształcenia. (PAP)


ostatnia zmiana: 2012-01-20
Komentarze
Polityka Prywatności