Błyskotliwy wygląd złotokreta to kwestia przypadku

Według informacji umieszczonej na łamach "Biology Letters", błyskotliwy wygląd złotokreta to kwestia przypadku. Badania wykazały, że pod mikroskopem elektronowym, włosy ssaka były spłaszczone, dzięki czemu miały większą powierzchnię odbijającą światło.

Złotokrety (Chrysochloridae) to rodzina niewielkich (8 do 20 cm długości) afrykańskich ssaków, do niedawna zaliczana do rzędu owadożernych. Prowadzą tryb życia podobny do kretowanych (Talpidae) i kretów workowatych (Notoryctidae).

Pożywienie dla nich stanowią owady i pierścienice znajdujące się pod ziemią, a w poszukiwaniu pokarmu wykorzystują dobrze rozwinięty słuch. Sierść złotokretów ma metaliczny połysk.

Matthew Shawkey z University of Akron w Ohio pobrał próbki mieniącej się niebiesko lub zielono sierści czterech gatunków złotokreta.

Badanie pod mikroskopem elektronowym wykazało, że włosy były spłaszczone, dzięki czemu miały większą powierzchnię odbijającą światło.

Udowodniono, że każdy włos składał się z ułożonych na przemian ciemnych i jasnych warstw - granice pomiędzy nimi załamywały promienie światła jak olej rozlany na wodzie. Pierwszy raz zaobserwowano tego rodzaju strukturę włosa.

Zdaniem Shawkeya błyskotliwy wygląd złotokreta to kwestia przypadku - ewolucyjne modyfikacje włosa miały na celu raczej nadanie mu bardziej opływowych właściwości przy szybkich ruchach w piasku czy luźnej glebie albo odpychanie wody, nie zaś imponowanie wyglądem (potencjalny partner i tak tego nie zobaczy. (PAP)


ostatnia zmiana: 2012-01-27
Komentarze
Polityka Prywatności