Pismo "Naturwissenschaften" informuje, że rekiny najprawdopodobniej w ogóle nie rozróżniają kolorów - widzą tylko czerń, biel i odcienie szarości.
Jedynie spokrewnione z rekinami chrzęstnoszkieletowe raje i chimery w pewnym
stopniu widzą kolory.
Jednak rekiny nie są do tego zdolne - wynika z badań zespołu dr Nathana Scotta Harta z University of Western Australia oraz jego kolegów z University of Queensland.
Na to, że rekiny nie dostrzegają barw, wskazuje budowa ich siatkówki - jest w niej tylko jeden rodzaj światłoczułych komórek, zwanych czopkami.
Dzięki mikrospektrofotometrycznemu badaniu siatkówek 17 gatunków rekinów udało się wykazać, że czopki te reagują tylko na światło o określonej barwie, co pozwala widzieć wyłącznie różnice natężenia światła (u człowieka są 3 rodzaje czopków, reagujących na barwy podstawowe - czerwoną, zieloną i niebieską).
Zdaniem naukowców, ich odkrycie może pomóc w zapobieganiu atakom rekinów na ludzi. Można będzie również zaprojektować taki sprzęt rybacki, by zmniejszyć liczbę przypadkowo odławianych rekinów. Rekiny reagują na kontrast, nie na kolor - dlatego mniej kontrastowe przynęty czy kombinezony nie byłyby dla nich atrakcyjne. (PAP)