Żółwie z gatunku karetta przy poszukiwaniu pożywienia, np. meduz, polegają głównie na swoim wzroku - przekonują naukowcy z Japonii w magazynie "PLOS ONE".
Żółwie uczestniczące w badaniu pożywiały się takimi pokarmami średnio dwa razy na godzinę, co sugeruje, że są dla nich ważniejszym źródłem energii, niż mogłoby się wydawać.
Poprzednie badania sugerowały, że dieta tych gadów zmienia się wraz z wiekiem, zależy od otoczenia i innych czynników. Wynikało z nich, że dorosłe żółwie najchętniej pożywiają się zamieszkującymi głębiny mięczakami.
Galaretowate organizmy, które obserwowano w nowym badaniu, zapewniają niewiele energii, są lekkostrawne i raczej nie są w stanie zastąpić innego pożywienia. Jednak autorzy sugerują, że takie żerowanie może mieć znaczenie podczas migracji żółwi karetta, kiedy pożywienie na dnie morza jest trudno dostępne.
Opisywane badanie pozwala poznać nawyki żywieniowe żółwi karetta, klasyfikowanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako zagrożone wyginięciem. Zdaniem badaczy wnioski mogą przyczynić się do stworzenia map miejsc żerowania żółwi karetta wzdłuż ich szlaków migracyjnych. (PAP)