Nowy gatunek tajemniczej, obdarzonej potężną siłą ryjówki odkryto w Afryce. Po raz pierwszy podobne zwierzę opisano sto lat temu - podał magazyn "Biology Letters".
S. thori ma dwa razy więcej kręgów lędźwiowych niż człowiek, a także mocniejsze i bardziej płaskie żebra niż jego krewniacy. Jego kręgosłup jest czterokrotnie mocniejszy, niż mogłoby to wynikać z wielkości jego ciała. Jako dowód na niespotykaną wytrzymałość zwierzęcia współautorka badań prof. Lynn Robbins z Missouri State University w Springfield przytacza historię jednego z miejscowych, który stanął i balansował na jego grzbiecie. Kiedy zszedł, okazało się, że ryjówka nie ucierpiała.
"Rozbudowany kręgosłup i siła tych zwierząt fascynowała biologów od ponad stu lat. Do tej pory znano tylko jeden gatunek o tak nietypowej budowie" - powiedział Bill Stanley z Muzeum Historii Naturalnej. "Postawiliśmy hipotezę, że dzięki niej zwierzę może dostać się do miejsc, gdzie znajdują się zasoby żywności zwykle dla niego niedostępne" - wyjaśnił, dodając, że korzystając ze swojej niezwykłej siły, ryjówka może przesuwać kawałki drewna czy kamienie leżące jej na drodze.
W związku z tym, że wcześniej nie zaobserwowano podobnie rozbudowanego kręgosłupa, wielu zoologów podejrzewa, że gatunek jest przykładem punktualizmu, koncepcji, w ujęciu której zmiany ewolucyjne następują bardzo szybko.
Stanley wyjaśnił portalowi BBC News, że istnieje szansa na to, że S. thori jest "brakującym ogniwem" między obserwowanymi wcześniej silnymi ryjówkami (nazywanymi Hero shrew, z ang. ryjówka-bohater) a zwykłymi gatunkami tych zwierząt. (PAP)