Kolejna placówka naukowa w USA wstrzymuje pracę

nrao

O wstrzymaniu do odwołania pracy amerykańskich radioteleskopów poinformowało na swojej stronie internetowej National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Problemy są skutkiem nieprzyjęcia przez Kongres USA nowej ustawy budżetowej.

W związku z tym Biały Dom podjął na początku października decyzję o wstrzymaniu pracy przez część instytucji federalnych.

NASA nie jest jedyną amerykańską instytucją naukową, która wstrzymała część swojej działalności w ostatnich dniach. Od 4 października nie działają także radioteleskopy, którymi zarządza National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Wszystkie budynki i urządzenia NRAO są zamknięte, a większość personelu na urlopach. Instytucja wstrzymała prowadzenie działań w zakresie naukowym oraz aktywności popularnonaukowej, nie odpowiada także na e-maile i telefony.

Wśród radioteleskopów, które zostały unieruchomione, są między innymi Very Large Array (VLA) - sieć 27 anten w Socorro w stanie Nowy Meksyk, a także Very Long Baseline Array (VLBA) oraz Robert C. Byrd Green Bank Telescope (GBT) - największy na świecie w pełni sterowalny pojedynczy radioteleskop o średnicy 100 x 110 m.

W normalnym trybie działa natomiast obserwatorium ALMA w Chile, obejmujące sieć 66 anten pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych. ALMA jest projektem ogólnoświatowym, w którym Stany Zjednoczone są reprezentowane przez NRAO.(PAP)


opublikowano: 2013-10-07
Komentarze
Polityka Prywatności