Najświeższe informacje o 16 projektach popularyzujących naukę realizowanych w ramach ministerialnego programu "Ścieżki Kopernika" można znaleźć na uruchomionej w czwartek stronie www.sciezkikopernika.pl.
Program "Ścieżki Kopernika" ma zachęcić najmłodszych do zgłębiania tajników wiedzy oraz pokazać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie. Na stronie internetowej www.sciezkikopernika.pl przedstawiciele 16 nagrodzonych w tym roku projektów ze wszystkich województw będą mogli chwalić się swoimi dokonaniami oraz postępami w realizacji niekonwencjonalnych i autorskich programów zajęć. W spotkaniach tych powinno być wykorzystywane zaplecze badawcze jednostek naukowych, laboratoria, aparatura badawcza czy zbiory biblioteczne i eksponaty naukowe.
Wśród projektów, które śledzić można na nowej stronie jest m.in. projekt zachęcający mieszkańców Opolszczyzny do korzystania z teleskopu robotycznego. Na bieżąco można też być z powstającą w Lubulskiem komputerową wizualizacją orbit sztucznych satelitów Ziemi oraz trajektorii sond kosmicznych.
Internauci będą też mogli zobaczyć, jak w województwie zachodniopomorskim budowany jest interaktywny symulator nawigacji na morzu, a w województwie mazowieckim prowadzone będą warsztaty, których efektem ma być opracowanie "Korpusu Języka Młodzieży początku XXI wieku". Natomiast "Laserowi Odkrywcy" z województwa świętokrzyskiego będą informowali o swoich badaniach archeologicznych i historycznych. Na stronie Ścieżek Kopernika będzie też można zobaczyć, jak uczniowie z województwa śląskiego przeprowadzają doświadczenia w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.
"Jestem przekonana, że "Ścieżki Kopernika" sprawią, że młodych ludzi zafascynowanych nauką będzie więcej. Otwierają one bowiem możliwości niekonwencjonalnego sposobu zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i talentów poza formalną edukacją" - podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka, inicjatorka przedsięwzięcia.
Budżet "Ścieżek Kopernika" wynosi 3,2 mln zł. Każdy z pomysłów wyróżnionych w ramach konkursu otrzymuje maksymalnie do 200 tys. zł dofinansowania. W skład konsorcjów realizujących poszczególne projekty wchodzą jednostki naukowe oraz różne instytucje i ośrodki działające na rzecz nauki. Realizacja projektów popularyzujących naukę potrwa do końca 2014 rok.