Atakujący owady grzyb Metarhizium anisopliae może pomóc w zwalczaniu komarów – informuje serwis „BBC News”. Niedogodnością jest jednak to, że trzeba by używać okresowo rozsiewanych zarodników grzyba. Nie można zaś wywołać epidemii wśród tych owadów.
Niestety, nie udało się wywołać wśród larw epidemii, ponieważ w ich przypadku nowe zarodniki nie wydostają się na zewnątrz ciała. Do zwalczania komarów trzeba by zatem używać okresowo rozsiewanych zarodników pochodzących z hodowli grzyba.
Komary przenoszą szereg groźnych chorób zakaźnych, między innymi malarię, żółtą febrę oraz dengę, która pojawia się także w Europie. Według danych World Health Organisation rocznie malaria powoduje 800 000 zgonów na całym świecie.
Grzyb Metarhizium anisopliae jest obecny w glebach całego świata. Po raz pierwszy został opisany przez sławnego rosyjskiego naukowca Ilię Miecznikowa, który badał zaatakowanego przez grzyba chrząszcza Anisoplia austriaca. Jednak wiadomo, że jego ofiarą pada także około 200 innych gatunków – na przykład - karaluchy, mrówki czy termity.