Biały kryptonit

Odkryty w serbskiej kopalni w regionie Jadar minerał ma skład niemal identyczny, co fikcyjny kryptonit z filmów o Supermanie. Świecący na zielono minerał z planety Krypton w postaci efektownych kryształów miał odbierać Supermanowi jego nadludzkie moce.

Rzeczywisty "kryptonit" ma biały kolor, jest twardy i drobnoziarnisty, nie świeci i jest nieszkodliwy - natomiast pod wpływem ultrafioletu zaczyna fluoryzować na różowopomarańczowo. Próbka minerału została wydobyta przez specjalistów z firmy Rio Tinto, którzy nie potrafili jej sklasyfikować. Z prośbą o identyfikację zwrócono się do doktora Chrisa Stanleya z londyńskiego Natural History Museum.

Gdy Stanley dokonał analizy, wprowadził dane do internetowej wyszukiwarki, by sprawdzić, czy ktoś kiedyś pisał o podobnym minerale. Ku swemu zaskoczeniu dowiedział się, że niemal identyczny skład ma fikcyjny kryptonit. Próbka zawierała sód, lit, bor i krzem - brakowało tylko fluoru. Mimo efektownej zbieżności, minerał nie zostanie nazwany kryptonitem, ponieważ sugerowałoby to, że zawiera pierwiastek krypton.

Zapowiadana jest nazwa jadaryt - ma zostać oficjalnie ogłoszona na łamach "European Journal of Mineralogy" jeszcze w tym roku. Jeśli złoża jadarytu okażą się dostatecznie duże, może on mieć znaczenie gospodarcze. Zawarty w nim bor może być wykorzystany do produkcji bardzo odpornych szkieł borokrzemowych, a lit - przy produkcji litowych baterii i w przemyśle farmaceutycznym. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności