Papierowe grzejniki

Kiedy jest zimno podświadomie myślimy o ciepłym kocu... To myślenie może się zmienić dzięki odkryciu niemieckich nanotechnologów, którzy opracowali nanokompozytowy papier, który podłączony do prądu intensywnie grzeje, niczym elektryczny piecyk.

Nanotechnologia zmienia nasz świat. Rozwiązania które dotąd określane byłby jako fantastyka naukowa, dziś prezentowane są na nanotechnologicznych targach, takich jak NanoSolutions 2007, które odbywały się w minionych dniach we Frankfurcie nad Menem (Niemcy). Przewodzący prąd elektryczny papier to materiał składający się z normalnych - jak każdy inny papier - składników, wzbogaconych o nanokompozyt, którego głównym i najważniejszym elementem są przewodzące prąd elektryczny nanorurki węglowe.

Nanoruki węglowe to płaszczyzny atomów węgla zwinięte w rulon, które dzięki swym właściwościom fizykochemicznym (dużej wytrzymałości mechanicznej oraz dobremu przewodnictwu elektrycznemu) stały się synonimem nanotechnologicznej rewolucji, jaka od kilkunastu lat zachodzi w nauce, a która powoli zaczyna "atakować" także zwykłych obywateli - konsumentów. Zmieniony nanotechnologicznie papier przypomina zwykłą, szarą kartkę papieru, z tą różnicą, iż nowo opracowany papier może być podłączony do prądu za pomocą kabli elektrycznych.

W tych warunkach kartka papieru nie zapala się, lecz zaczyna równomiernie, całą swą powierzchnią emitować ciepło, stając się jednym z najcieńszych grzejników. Moc grzewcza podłączonego do prądu nanokompozytowego papieru określona jest przez producenta na 1,5 W na centymetr kwadratowy, co jednak nie jest graniczną wartością, gdyż odpowiednie modyfikacje chemiczne struktury kompozytu mogą znacząco zwiększyć ilość emitowanego przez papier ciepła. Cechą modyfikowanego nanorurkami węglowymi papieru jest jego wytrzymałość mechaniczna oraz fakt, iż materiał ten przewodzi prąd elektryczny, nawet gdy struktura papieru jest częściowo zniszczona (rozdarta kartka także grzeje!).

Dzięki zastosowaniu nanowłókien węglowych, jako elementu przewodzącego prąd elektryczny oraz malej pojemności cieplnej całego układu, papierowy grzejnik błyskawicznie rozgrzewa się i chłodzi. Tego typu grzejnik został już wykorzystany, jako element ogrzewający powierzchnię łazienkowego lustra, by ta nie ulegała zaparowaniu. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności