Elastyczne formy pracy korzystne dla zdrowia

Elastyczne formy zatrudnienia, jak np. możliwość pracy z domu, telepracy, pracy w niepełnym wymiarze godzin, korzystnie wpływają na zdrowie - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo "Journal of Occupational and Environmental Medicine".

Naukowcy z Wake Forest University School of Medicine odkryli, że osoby, które mają możliwość pracy z domu, pracy w niepełnym wymiarze, mogą korzystać z ruchomego lub zadaniowego czasu pracy, z telepracy, czy formy job-sharing (praca na zasadzie dzielenia stanowiska), częściej prowadzą zdrowszy tryb życia, więcej ćwiczą i lepiej śpią.

"Prawdopodobnie daje to ludziom możliwość wkomponowania zdrowszego stylu życia do codziennego harmonogramu, a może po prostu pozwala im lepiej zarządzać własnym czasem" - wyjaśnił w wywiadzie prowadzący badania prof. Joseph G. Grzywacz. Jak przypomina badacz, początkowo elastyczne formy zatrudnienia były promowane głównie po to by pomóc kobietom łączyć pracę z życiem rodzinnym. Ale wyniki badań wskazują, że mogą one przynieść korzyści różnym osobom.

Najnowsze badania dotyczyły bowiem pracowników pełniących bardzo odmienne obowiązki w wielkiej międzynarodowej korporacji farmaceutycznej - od magazynierów i pracowników produkcyjnych po kierowników. Jak podkreśla Grzywacz, wyniki jego badań dotyczą zatem nie tylko osób na wysokich stanowiskach. Zdaniem badacza, firmy powinny zastanowić się nad tym, jak zapewnić swoim pracownikom większą elastyczność zatrudnienia. Niezbędne jest też prowadzenie dalszych badań nad długofalowymi korzyściami elastycznych form pracy. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności