Twarde dyski z blokadą przeciw piractwu komputerowemu

Blokada, uniemożliwiająca wymienianie się w internecie plikami multimedialnymi, ma pomóc w walce z piractwem komputerowym. Jeden z największych producentów twardych dysków - firma Western Digital wprowadza takie zabezpieczenie w swoich produktach.

Producentowi chodzi o to, aby internauci nie mogli kopiować wzajemnie ze swoich dysków plików muzycznych. W tym celu wprowadzona została blokada na udostępnianie w sieci 30 różnych typów plików dźwiękowych, niezależnie od tego czy jest to muzyka znanego artysty, czy własna twórczość użytkownika komputera.

Zdaniem przeciwników blokady, ogranicza to prawa uczciwych użytkowników i wcale nie jest skuteczne w przypadku prawdziwych piratów. Zdaniem zwolenników, takie działania są niezbędne, aby przeciwdziałać łamaniu praw autorskich twórców. Według przedstawiciela fundacji Free Software Petera Browna, firma Western Digital chce zbytnio ingerować w działania swoich klientów i tym samym narusza ich prywatność i swobodę.

Poza tym, jak argumentuje, tego typu zabezpieczenia zawsze można obejść. "Nie da się zapobiec kopiowaniu zer i jedynek. To niewykonalne" - tłumaczy. Prawnik specjalizujący się w ochronie praw własności intelektualnej, Paul Garland ocenia jednak, że takie blokady skutkują, a internauci respektują prawa autorskie, jeśli są o nich właściwie poinformowani. "Osoba posiadająca prawa autorskie do danego dzieła może dysponować swoją własnością i np. udostępnić pliki muzyczne w internecie.

Jednak, jeśli tego nie zrobi, prawo pozwala ukarać tych, którzy ściągnęli te pliki nielegalnie. Obchodzenie zabezpieczeń antypirackich jest działaniem wbrew prawu" - tłumaczy. Tymczasem twórcy stale szukają nowych sposobów, aby ograniczyć straty powstające na skutek piractwa. Jednym z nich są portale, z których za niewielką opłatą (niższą niż w przypadku wydań płytowych) można legalnie pobierać pliki muzyczne. Pliki takie są często same w sobie zabezpieczone przed dalszym nielegalnym kopiowaniem. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności