Konflikt gruziński w centrum zainteresowania cyberprzestępców
Internetowi przestępcy wykorzystują bieżące wydarzenia w Gruzji w swoich wiadomościach e-mail w celu zainfekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem – poinformowała firma Symantec w swoim najnowszym raporcie na temat spamu.
Nagłówki rozsyłanych wiadomości odnoszą się do konfliktu Gruzja - Rosja, np. „Dziennikarz zastrzelony w Gruzji”. W treści takiego maila znajduje się załącznik wraz z instrukcją i hasłem do jego pobrania, który został zidentyfikowany przez firmę Symantec jako Trojan.Popwin.
Specjaliści z firmy Symantec przestrzegają, aby wszelkie linki zawarte w wiadomościach elektronicznych traktować z dużą ostrożnością. „Wiadomości mailowe z nieznanego źródła nie dają nam pewności, że zawarte w nich odnośniki prowadzą do bezpiecznych miejsc” – powiedział Andrzej Kontkiewicz z firmy Symantec Polska – „Warto najechać wskaźnikiem myszki na link i przeczytać adres strony WWW. Jeżeli składa się on z długiego ciągu znaków lub na jego końcu znajduje się nazwa pliku z rozszerzeniem EXE, najprawdopodobniej ktoś szykuje na nas zasadzkę”.
Każda okazja jest dobra…
Eksperci z firmy Symantec już dawno ostrzegali przed spamem wykorzystującym bieżące wydarzenia do uwiarygodnienia przekazu. Cyberprzestępcy wykorzystywali w swoich wiadomościach e-mail na przykład wydarzenia w Chinach. Nagłówki rozsyłanych wiadomości odnosiły się w większości przypadków do tragicznego trzęsienia ziemi lub Igrzysk Olimpijskich. W treści takiego maila znajdował się link do pliku o nazwie „beijing.exe”, który został zidentyfikowany przez firmę Symantec jako trojan Peacomm, znany także pod nazwą „Storm”.
Inne wnioski z najnowszego raportu o spamie:
- W sierpniu spam osiągnął poziom 80% wszystkich wysyłanych wiadomości. Oznacza to, że tylko jedna na pięć wiadomości e-mail odebranych przez użytkowników była do nich prawidłowo zaadresowana.
- 20% spamu dotyczyło konkretnych produktów, 27% – usług internetowych, a 17% – zagadnień finansowych.
ostatnia zmiana: 2008-09-11