Trojan dla Androida czyści konta użytkowników
Kaspersky Lab informuje o pojawieniu się trojana Foncy, który wysyła SMS-y na numery o podwyższonej opłacie, czyszcząc konta mobilne użytkowników smartfonów działających pod kontrolą systemu Android.
Eksperci z Kaspersky Lab zlokalizowali trojana pod postacią aplikacji SuiConFo.apk na jednej ze stron służących do pobierania plików. Trojan jest wykrywany jako Trojan-SMS.AndroidOS.Foncy, a jego podstawowym zadaniem jest wysyłanie czterech wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie.
Po instalacji trojan pojawia się w menu głównym smartfonu z systemem Android jako aplikacja SuiConFo.
Gdy użytkownik uruchomi trojana, na ekranie telefonu pojawia się informacja, z której wynika, że wersja systemu operacyjnego jest niekompatybilna z aplikacją („Android version is not compatibile”).
Po wyświetleniu komunikatu o błędzie trojan pobiera informacje o kraju z karty SIM i generuje wiadomość SMS w zależności od wymaganego języka. Szkodnik wyposażony jest w listę, na której znajduje się 8 krajów: Francja, Belgia, Szwajcaria, Luksemburg, Kanada, Niemcy, Hiszpania oraz Wielka Brytania. W wyniku błędu popełnionego przez cyberprzestępców trojan nie jest w stanie wysyłać SMS-ów do Kanady. Trojan wysyła łącznie cztery SMS-y i ukrywa wiadomości zwrotne, aby użytkownik nie zorientował się, że z jego telefon został zainfekowany.
„Obecnie trojany wysyłające SMS-y są dla cyberprzestępców jednym z najłatwiejszych sposobów szybkiego zdobycia pieniędzy” – mówi Denis Maslennikow, ekspert z Kaspersky Lab. „Szkodliwe wykorzystanie SMS-ów o podwyższonej opłacie jest już popularne na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie na lepsze”.
Aby zminimalizować ryzyko infekcji, warto postępować zgodnie z poniższymi radami:
• Należy regularnie uaktualniać system operacyjny smartfonu i oprogramowanie firm trzecich;
• Należy unikać instalowania aplikacji z niepewnych źródeł;
• Należy sprawdzać listę uprawnień, jakich żąda instalowana aplikacja (na przykład, program typu „notatnik” nie potrzebuje uprawnień do wysyłania SMS-ów lub pobierania informacji z książki adresowej);
• Należy ignorować wszelkie wiadomości spamowe, zwłaszcza te zawierające odsyłacze;
• Należy korzystać z szyfrowania zawartości smartfonu i ochrony przed szkodliwymi programami;
• Należy unikać łamania i odblokowywania zabezpieczeń systemu operacyjnego smartfonu.
ostatnia zmiana: 2011-11-29