Japoński superkomputer K osiągnął wydajność 10,51 petaflops, utrzymując pierwszą pozycje na światowej liście superkomputerów TOP500. Program jego rozwoju przewiduje osiągnięcie mocy operacyjnej ok. 15 petaflops. Superkomputer K od japońskiego słowa „Kei”, oznaczającego 1016 został skonstruowany w latach 2007-2009, przez naukowców i inżynierów z firm Fujitsu, Hitachi i NEC. Pierwszy pomiar, przeprowadzony w czerwcu wykazał wydajność 8,126 petaflops czyli 8,126 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.
Obecny pomiar tzw. benchmark Linpack wykazał osiągnięcie docelowej mocy operacyjnej 10,5 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę czyli 10,51 petaflops. Oznacza to wzrost mocy obliczeniowej o 29 proc.
Na drugim miejscu znajduje się chiński superkomputer Tianhe -1A o mocy operacyjnej 2,566 petaflops znajdujący się w Chińskim Narodowym Centrum Superkomputerowym CNSC w Tianjin, zaś na trzecim Jaguar firmy Cray o mocy 1.759 Pflops z Oak Ridge National Laboratory w USA – podał portal informatyczny The Register.
Zainstalowany w centrum komputerowym RIKEN AICS (Advanced Institute for Computational Science) w Kobe w Japonii, superkomputer został w całości sfinansowany przez rząd tego kraju i obecnie służy do badań naukowych.
Według Computerworld obecna konfiguracja superkomputera K to 17,6 petabajtów pamięci masowej, w większości stanowiących osobne urządzenia. W 864 szafkach znajdują się karty zawierające 88,128 procesorów 8 rdzeniowych SPARC64 VIIIfx. Każdy rdzeń taktowany zegarem 2 GHz ma moc operacyjną 12 gigaflops i jest dołączony do sieci węzłowej Tofu 6D. Łącznie japoński superkomputer posiada 705,024 rdzeni.
Jak powiedział The Register Masahiko Yamada, kierujący działem Technical Computing Solutions Unit w Fujitsu, obecnie K jest wykorzystywany m.in. w tworzeniu zaawansowanych materiałów, modelowaniu skutków oraz przewidywaniu obszarów trzęsień ziemi, tsunami, tornad i huraganów, wdrażaniu najnowszych technologii oraz testowaniu ich w budowie statków, samolotów i samochodów, biomedycynie i nanomedycynie oraz rozwiązywaniu problemów fizyki kwantowej i fizyki przestrzeni kosmicznej.