Coraz więcej inteligentnych domów w Polsce

Budynek Public Utilities Commission w San Francisco został ukończony istał się najbardziej energooszczędnym budynkiem na świecie. 13 piętrowy gmach ma 25,8 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Roczne zużycie energii wynosi 2,8 mln kWh, jednak sam dom wytwarza 7 proc. zużywanej energii. Na ścianach zainstalowane są ogniwa słoneczne, zaś na dachu działają generatory wiatrowe o pionowych turbinach (VTEW).

Generatory te nie posiadają zwykłych łopat, a pionowe mniejsze wirniki o łopatach automatycznie ustawiających się pod kątem do kierunku wiatru. Ich instalacja nie utrudnia lądowania na dachu śmigłowców ratowniczych razie pożaru budynku.

Wewnątrz budynku zainstalowane jest 12 typów różnego typu sensorów, mierzących wilgotność, temperaturę, stopień naświetlenia, a nawet ruch. Pozwala to płynnie regulować oświetlenie (którego rolę pełnią energooszczędne lampy diodowe LED), zmniejszać temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach oraz kierować nawiew z nawilżaniem do pomieszczeń zbyt suchych lub osuszać wilgotne, zwłaszcza jesienią i zimą.

Przy okazji oświetlenia LED podajemy link do ciekawej strony, z której możemy mieć informacje, co jest już dostępne w Polsce: http://www.activejet.pl/kategoria/oswietlenie,led

Wracają do budynku, to sterowanie odbywa się poprzez system komputerowy, pozwalający na odczyt danych z pomieszczeń i jednocześnie zdalne sterowanie poszczególnymi piętrami i pomieszczeniami – ich temperaturą, wilgotnością, nasyceniem światłem a nawet stopniem wyciszenia.

System umożliwia również sterowanie zdalne, przy pomocy tabletów poprzez sieć Wi-Fi, co umożliwia pracownikom technicznym regulowanie parametrów na piętrach lub nawet pomieszczeniach. Możliwe jest także regulowanie w określonym zakresie np. temperatur przez pracowników stale zajmujących pomieszczenia. Budynek ma w ciągu swojego 100 letniego użytkowania przynieść oszczędności w samym tylko poborze energii obliczane na 500 mln USD w cenach z 2012 roku.

Według ekspertów i praktyków z polskiej branży budowlanej, energetycznej i informatycznej budynki inteligentne są przyszłością zarówno w prywatnych domach, jak i w budynkach biurowych czy magazynowych lub wielkopowierzchniowych obiektach biurowo-handlowych, zaś skonstruowanie w Polsce budynki o parametrach odpowiadających temu z San Francisco jest tylko „kwestią czasu”.

Budowa domów inteligentnych jest po prostu koniecznością, wynikającą z rosnących ceny energii i wody. Niezbędne jest także spełnianie zacieśniających się kryteriów certyfikacji konstrukcji budynków np. stopnia izolacji. Budowa domu inteligentnego oznacza spełnienie nie tylko istniejących, ale i wprowadzanych dopiero parametrów certyfikacji budynków oraz zaoszczędzenie sporych sum na eksploatacji czasie użytkowania budynku.

Rosnąca popularność inwestycji ekologicznych i domów inteligentnych widoczna jest we wzroście liczby certyfikatów, które uzyskują budynki w Polsce. Przykładem jest krakowski Futura Park Kraków (który już uzyskał certyfikat jednej z organizacji) i 14 innych budynków, których inwestorzy wystąpili o certyfikację. Łącznie do certyfikacji zarejestrowano w Polsce 31 projektów.

Obecnie domy inteligentne w Polsce posiadają systemy komputerowe, wyposażone w sieć czujników. Standardem w domach inteligentnych jest obecnie zarządzanie podstawowymi funkcjami przez sieć Wi-Fi poprzez urządzenia mobilne jak smartfon czy tablet. Zarządzanie jest możliwe ponadto zarówno poprzez centralną konsolę, jak panele dotykowe znajdujące się w pomieszczeniach. W 2011 roku inżynierowie pracujący dla koncernu Samsung opracowali także aplikację centralnej kontroli zarządzania domem działającą na odbiorniku telewizyjnym. Jest ona dostępna także w wersji spolszczonej.

Typowa instalacja zarządzania domem inteligentnym pozwala regulować temperaturę i wilgotność powietrza w każdym pomieszczeniu z osobna i sterowanie nią w zależności od typu użytkowania (w godzinach użytkowania temperatura jest wyższa a nagrzewanie pomieszczenia zaczyna się wcześniej). Systemy umożliwiają też zarządzanie poborem wody i zużycia gazu oraz energii, oświetleniem przez tzw. budowanie scen, czyli typów oświetlenia w zależności od pory roku, dnia i nasłonecznienia, zdalne otwieranie bram, furtek i drzwi oraz uruchamianie systemu bezpieczeństwa, sterowanie systemem przeciwpożarowym oraz systemem audio-wideo z dostosowaniem poziomu dźwięku do akustyki pomieszczenia.

Ceny instalacji domu inteligentnego są bardzo zróżnicowane. Średnio mogą sięgać 100-120 zł za m kw. w przypadku instalacji zaawansowanych, obejmujących pełny system kontroli i zarządzania domem. Możliwe są jednak rozwiązania prostsze mieszczące się np. w cenie około 7 tys. - 10 tys. zł za całość instalacji dla mieszkania lub domku 100-120 m kw.)

"W wielu przypadkach dotychczas używane urządzenia takie jak sprzęt AGD, audio-wideo czy instalacja grzewcza nie wymagają znaczących modyfikacji lub wymiany. Poprzez instalację odpowiedniej automatyki można stworzyć system inteligentnego zarządzania. Największe pole do popisu mamy wówczas, gdy dom budowany jest od podstaw lub przeprowadzana jest kompleksowa modernizacja budynku" – powiedział Zbigniew Tomaszczyk z pracowni architektonicznej Decorum Architekci.

Jak jednak uważają eksperci, systemy zarządzania inteligentnego domu to nie tylko programy do sterowania urządzeniami.

Według Krzysztofa Zaśko z krakowskiej firmy Zintech - "Problem wcale nie polega na instalacji najnowocześniejszych urządzeń sterowanych poprzez aplikacje sieciowe. One same nie są w stanie stworzyć rozwiązania domu inteligentnego. Przeciwnie, znane są przypadki, kiedy urządzenia te dublowały swoje funkcje i zamiast oszczędzania zużycie energii rosło. Kwestia jest bowiem nie w urządzeniach, ale w ich sposobie ich integracji. Konieczne jest zbudowanie rozwiązania elastycznego, łatwo konfigurowalnego i prostego, co czasem oznacza usunięcie dublujących się funkcji z niektórych urządzeń jak na przykład systemu chłodzenia i dodanie nowych jak współdziałanie urządzenia grzewczego i klimatyzacyjnego. Poziom i stopień tej integracji jest najważniejszy w realizacjach domu inteligentnego".


opublikowano: 2012-11-19
Komentarze
Polityka Prywatności