Kilka godzi w piekarniku uzdrowiło niejedną już pamięć flash. Odkryto także, że krótkie nagrzanie do temperatury 800 st. Celsjusza może znacznie (tysiące razy) wydłużyć żywotność pamięci flash. Jest to ważne odkrycie, ponieważ pamięci flash stosujemy już "wszędzie". Trudno sobie wyobrazić dzisiaj komputer, aparat, komórkę czy inne urządzenie multimedialne bez tych pamięci. A "bez podgrzewania" zużywają się one po ok. 10 tys. cykli zapisu i odczytu.
Już od jakiegoś czasu wiadomo, że podgrzewanie jest w stanie naprawić stare pamięci flash. Jednak skoro proces oznacza umieszczenie pamięci w piekarniku w temperaturze 250 st. Celsjusza na kilka godzin, niewiele osób się na to decyduje - podaje portal BBC News.
Badacze z firmy Macronix opracowali na to sposób, modyfikując pamięci i umieszczając źródło ciepła w sąsiedztwie komórek pamięci, które zapisują dane. Okazało się, że krótkie poddawanie działaniu temperatury 800 st. Celsjusza niewielkich grup komórek pamięci przywracało im dawną sprawność.
Ulepszone pamięci są bezpieczne, ponieważ podgrzewaniu ulegają niewielkie obszary w krótkim czasie kilku milisekund. Proces nie wymaga dużych nakładów energii, a więc nie powinien mieć wpływu na długość życia baterii przenośnych gadżetów - zapewniają inżynierowie.
Testy wykazały, że zmodyfikowane pamięci mogą wytrzymać co najmniej 100 mln cykli zapisu. Prawdziwy górny limit jednak nie jest znany, gdyż testy zapisu i odczytu będą trwały miesiącami, nawet w przypadku tak szybkiej technologii flash - podkreślają badacze.
Firma zamierza wprowadzić swoje rozwiązanie na rynek, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy ulepszone pamięci zaczną pojawiać się w gadżetach.
Pamięć flash jest rodzaj pamięci, pozwalającej na zapisywanie lub
kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania.
Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci
zapisanych w niej danych.
Można wyróżnić 2 rodzaje pamięci flash: