Naukowcy z Ohio State University (USA) opracowali propozycję stworzenia taniej i wydajnej elektroniki, którą można bez obaw wszczepić w organizm człowieka - informuje Science Daily. Technologia ta może w przyszłości usprawnić proces wykrywania odrzucania przez ciało przeszczepów oraz wykrywanie chorób.
Opracowane przez zespół Bergera obwody są zbudowane z silikonu, ale pokryte warstwą materiału, który zabezpiecza je przed uszkodzeniem wewnątrz organizmu. W ciele człowieka jony sodu i potasu odgrywają ważną rolę w regulacji procesów wewnętrznych. Jony niosą ze sobą ładunek elektryczny, co sprawia, że przyciągane są do silikonu. powodując zakłócenia w działaniu urządzeń: ich odczyty nie mogą być uznane za wiarygodne. Technologia zaproponowana przez Bergera i jego zespół chroni obwody elektroniczne zbudowane z silikonu oddzielając je od jonów warstwą tlenku aluminium.
Wykrywacze zbudowane i zabezpieczone w ten sposób mogłyby na przykład wykrywać białka, których pojawienie się w organizmie jest wczesnym znakiem odrzucenia przeszczepu. Znajomość poziomu tych białek pozwoli lekarzom na odpowiednie dawkowanie leków mających zapobiegać odrzuceniu narządów.
Berger przewiduje, że osłona urządzeń mogłaby być zbudowana z innych materiałów niż aluminium, na przykład z tytanu. Wybór różnych osłon mógłby poprawiać działanie urządzeń chronionych w ten sposób, lub modyfikować je w zależności od potrzeb. Berger widzi również inne zastosowania dla wynalazku: "Moglibyśmy zastąpić uszkodzony nerw sztucznym włóknem nerwowym natychmiastowo przywracając sprawność i jest to ekscytująca perspektywa".
Technologia opracowana przez zespół Bergera oczekuje na przyznanie patentu. (PAP)