Mikroprocesor naśladujący mózg w czasie rzeczywistym

mikroprocesor

Naukowcy z Zurychu opracowali nowoczesny mikroprocesor, który potrafi naśladować przetwarzanie informacji przez ludzki mózg w czasie rzeczywistym – informuje Science Daily.

Do tej pory nie udało się nigdy opracować komputera, który byłby w stanie pracować tak wydajnie, jak ludzki mózg.

Stworzony przez naukowców zajmujących się neuroinformatyką przełomowy system składa się ze specjalnie skonfigurowanych układów scalonych, tzw. układów neuromorficznych. Żeby zaprezentować działanie technologii, jej autorzy zbudowali sztuczny system przetwarzający bodźce, który wykazuje zdolności poznawcze.

Dotychczasowe próby stworzenia takiego systemu były ograniczone modelami sieci połączeń między neuronami w mózgu, stworzonymi na zwykłych komputerach, które symulowały działanie znacznie bardziej złożonych sieci znajdujących się w mózgu. Do tej pory niewielu badaczy porywało się na stworzenie modeli elektronicznych odpowiadających mózgowi złożonością, rozmiarem oraz prędkością. "Naszym celem jest przełożenie właściwości biologicznych neuronów i synaps bezpośrednio na mikroprocesor" - powiedział Giacomo Indivieri, profesor Instytutu Neuroinformatyki z Uniwersytetu w Zurychu (Szwajcaria).

Wyzwaniem było takie zaprogramowanie sieci złożonej ze sztucznych neuronów, żeby mogła wykonywać konkretne zadania. System może wykonywać w czasie rzeczywistym złożone funkcje sensoryczne i motoryczne, posługując się pamięcią krótkotrwałą oraz zależnym od kontekstu algorytmem podejmowania decyzji. Działanie systemu jest bardzo podobne do procesów, które zachodzą w ludzkim mózgu.

Technologia mogłaby zostać wykorzystana na przykład do stworzenia sztucznej siatkówki, która oddziaływałaby ze swoim środowiskiem. "Dzięki naszej metodzie neuromorficzne mikroprocesory mogą być skonfigurowane do wielu różnych wzorów zachowania - powiedział Indivieri. - Nasza praca jest początkiem nowej, inspirowanej mózgiem technologii". (PAP)


opublikowano: 2013-07-26
ostatnia zmiana: 2013-07-29
Komentarze
Polityka Prywatności