Cząsteczki, które zmieniają kształt i emitują barwy podstawowe mogą być wykorzystane do budowy ekranu o wysokiej rozdzielczości – informuje "Journal of the American Chemical Society”.
Wszystkie cząsteczki chemiczne absorbują i emitują światło o określonej barwie, która zależy od ich struktury. Pojedyncze cząsteczki emitujące światło czerwone, zielone czy niebieskie były wytwarzane już wcześniej, ale ich połączenie w wyświetlaczu jest trudne. Na przykład połączenie cząsteczek świecących na niebiesko i czerwono prowadzi do pochłaniania niebieskiego światła przez "czerwone" cząsteczki, w wyniku czego całość świeci na czerwono.
Aby rozwiązać ten problem, Soo-Young Park z uniwersytetu w Seulu stworzył kolorowe cząsteczki, z których każda może przyjmować jedną z dwóch struktur. Naświetlanie ultrafioletem jednej z takich cząsteczek podnosi jej poziom energetyczny, jednak w tym stanie pobudzenia staje się ona niestabilna i zmienia strukturę. Następni emituje foton o określonej energii i wraca do stanu początkowego. Dzięki temu świtało emitowane przez jedną z cząsteczek nie będzie pochłaniane przez sąsiednie.
Mieszając cząsteczki, naukowcy uzyskali barwniki i folie plastikowe które wydają się przezroczyste, ale świecą pod wpływem ultrafioletu oraz prądu elektrycznego. Mogą znaleźć zastosowanie jako organiczne diody LED, a także przy nanoszeniu zabezpieczeń czy ukrytych obrazów na karty kredytowe lub inne obiekty. (PAP)