Mistrz klawiatury

mistrz klawiatury

Bezwzrokowe i komfortowe pisanie na klawiaturze to cel każdego studenta. Chciałbyś pisać szybciej niż Twój profesor zdoła sformułować wygłaszane treści? Przeczytaj nasze wskazówki i wpraw w osłupienie wszystkich kolegów na wykładach!

Na rozpoczęcie kursu szybkiego pisania warto wybrać odpowiedni czas. Powinien to być taki okres, w którym masz możliwość regularnego doskonalenia tej umiejętności. Sesja, czyli czas wzmożonego robienia notatek, to chyba najlepszy czas.

Pisanie z patrzeniem na klawiaturę pozwala osiągać prędkość podobną jak przy pisaniu długopisem. To nuda i strata czasu. Kilka tygodni treningu pisania bezwzrokowego pozwala znacznie przekroczyć tą prędkość. Są osoby osiągające prędkości rzędu 500 znaków na minutę i więcej (rekord świata wynosi ponad 1000 znaków!).

Prawdziwy wirtuoz klawiatury

Każdy może nauczyć się szybkiego pisania na klawiaturze, jeśli tylko będzie uczyć się tego w odpowiedni sposób. Ta umiejętność jest wpisywana jako jedna z kompetencji w CV.

- Przydaje się m.in. w zawodzie informatyka, dziennikarza, sekretarki czy nauczyciela. To obecnie jedna z bardziej pożądanych umiejętności młodych pracowników - mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl.

Jesteś gotów na pierwszą lekcję? Zatem zaczynamy! Palce lewej ręki powinny znajdować się nad klawiszami a, s, d oraz f, a prawej nad j, k, l oraz ";". Po wciśnięciu któregoś z pozostałych klawiszy, palec powinien wrócić na swoją standardową pozycję w środkowym rzędzie. Kciuki zajmują się altem i spacją.

Istnieje kilka reguł, mówiących o tym, jak należy wciskać klawisze. Właściwym określeniem jest słowo "uderzać", ponieważ powinno się to robić szybkimi ruchami palców. Nie spiesz się podczas pisana. W przeciwnym razie popełnisz więcej błędów, co spowoduje, że będziesz musiał często używać klawisza backspace i stracisz sporo czasu.

Naucz się bezwzrokowego pisania nie tylko liter, ale również najważniejszych znaków, jak na przykład kropka czy przecinek. Warto również zakodować sobie w pamięci, gdzie leżą takie przyciski jak nawias, nawias kwadratowy, cudzysłów, ukośnik lub myślnik. Pisząc pracę licencjacką lub magisterską, na pewno niejednokrotnie skorzystasz z tych klawiszy.

Klawiatura w małym palcu

W trakcie nauki będziesz musiał po prostu zapamiętać, gdzie leżą poszczególne klawisze. Ułatwią ci to ćwiczenia z odpowiednimi programami. Na co dzień młodzi ludzie korzystają z komputera, zatem używanie klawiatury jest dla nich codzienną czynnością, jak np. chodzenie po schodach w szkole czy na uczelni. Na szczęście uczniowie i studenci rzadko się potykają J

Dobre warunki pracy to podstawa

W pierwszej kolejności oceń warunki, w jakich pracujesz przy komputerze. Aby dobrze pisać, powinieneś przybrać postawę swobodną, ale wyprostowaną. Pomoże ci w tym dobranie odpowiedniego krzesła z regulowaną wysokością oparcia. Dostosuj ją tak, aby oczy mieć nieco powyżej środka ekranu. Przedramiona powinny leżeć poziomo, aby ręce się nie męczyły.

Wiedząc, że spędzisz przy komputerze kilka godzin, staraj się co 60 minut lub częściej, wstać i trochę się poruszać. Pamiętaj także o właściwym oświetleniu stanowiska pracy.

Upewnij się też, że masz wygodną klawiaturę do pisania. Najlepiej mieć nowoczesną klawiaturę ergonomiczną, która nie pozwala rękom szybko się zmęczyć. Dobra klawiatura powinna posiadać podstawkę na nadgarstki, może być "złamana" w połowie dla lepszego ułożenia dłoni. Należy też zwrócić uwagę na to, żeby klawisze były nisko osadzone, dawały się lekko wciskać i nie hałasowały w czasie pisania.

Miłego klikania!

Anna Hankiewicz


opublikowano: 2014-01-10
Komentarze
Polityka Prywatności