„Jeśli za coś nie płacisz, to TY jesteś produktem” – to przysłowie wciąż jest aktualne, pomimo upływu lat, w dzisiejszym cyfrowym świecie.
Adware to oprogramowanie udostępniane za darmo, zawierające funkcje wyświetlania reklam, zazwyczaj w postaci banerów. Zdarza się, że adware bez zgody odbiorcy wyświetla niechciane reklamy i śledzi Twoją aktywność w sieci, zapisując wyszukiwane frazy i odwiedzane strony. Nierzadko występują również agresywne typy adware, które włamują się do programów i wykradają dane.
Adware to opcja monetyzacji dla deweloperów, umożliwiająca oferowanie swoich usług bezpłatnie dla klientów i zarabianie na niej dzięki wyświetlaniu reklam pochodzących od agencji. W zamian za opłatę deweloper albo wstawia kod wyświetlający reklamy od sieci partnerskiej, albo zachęca swoich klientów do zainstalowania oprogramowania od innego wydawcy. Generalnie jest to korzystna opcja dla niewielkich deweloperów, jednak w adware jest mnóstwo wolnej przestrzeni do działania dla hakerów. Linia podziału między adware i spyware jest mocno rozmyta, dlatego może to nieść ze sobą przykre konsekwencje dla użytkowników.
Rzadko można dopatrzeć się oznak uruchomienia programu w tle lub tego, że podejrzane pliki zostały zainstalowane na Twoim komputerze. Czasem nawet oprogramowanie zabezpieczające może mieć z tym trudność, ponieważ istnieją pewne uzasadnione usługi dostarczane z oprogramowaniem wspieranym przez reklamę.
Podczas gdy dostrzeżenie adware jest trudne, sprecyzowanie uszkodzeń jest prawie niemożliwe. Często firmy reklamowe nielegalnie zamieszczają aplikacje typu open source w oprogramowaniu reklamowym, czasem dzieje się tak nawet wbrew pierwotnej woli twórcy.
Jeśli chodzi o aplikacje na Androida, tu również istnieją poważne zagrożenia.
Badanie przeprowadzone przez Bitdefender ujawnia, że więcej niż jeden procent aplikacji w Google Play to podrobione i wrzucone ponownie wersje istniejących aplikacji, które instalują się z programem adware na naszym telefonie. Są to celowe działania, które mają za zadanie oszukać użytkownika i nakłonić go do zainstalowania zainfekowanej aplikacji.
Jeśli masz oprogramowanie zabezpieczające chroniące komputer lub telefon, to większość pracy jest robiona za Ciebie. Proste skanowanie ujawni podejrzane pliki i programy, które można usunąć jednym kliknięciem. Jednak niektóre programy mogą znajdować się na urządzeniu za Twoją zgodą, zatem możesz je uznać za nieszkodliwe i zachować. Rozwiązania zabezpieczeń umożliwiają również wykluczanie wykrywania programów Adware, ale nie jest to dobry pomysł, jeśli chcesz mieć pełną ochronę przed zagrożeniami.
Upewnij się, że pobierają się tylko pliki z godnych zaufania miejsc – na przykład strony projektu aplikacji – i zwracaj uwagę na wszystkie kroki instalacyjne. Jeśli zauważysz, że aplikacja, która ma zostać zainstalowana zawiera „ofertę specjalną” w pakiecie, upewnij się, że rezygnujesz z niej poprzez kliknięcie pola wyboru lub wciskając „anuluj”.
Bądź bezpieczny, bo na to zasługujesz.
Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.
Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.
Źródło: blog Hot for Security powered by Bitdefender
dodane przez MARKEN