Pyeniny – wyjątkowy przewodnik po historii, wierzeniach i legendach polsko-słowackich Pienin zdobył tej wiosny srebrną nagrodę w prestiżowym, międzynarodowym konkursie A'Design Award 2017–2018.
Dzięki darmowej aplikacji Pyeniny turyści mogą wysłuchać gawęd nietypowego przewodnika, który opowiada o historii i legendach regionu oraz dawnych obyczajach i tradycjach. Jest to pierwszy audioprzewodnik na smartfony oprowadzający po polskich górach. Projekt został doceniony w międzynarodowym konkursie A'Design Award w kategorii technologie mobilne, aplikacje i dizajn programów. Obok udziału w Zlin Design Weeku 2018 to już drugi sukces duetu polskich projektantów Potvory i aplikacji Pyeniny w tym roku.
- Bardzo cieszę się, że nasza ciężka praca została doceniona przez profesjonalne jury. Mam nadzieję, że dzięki wygranej jeszcze więcej osób pozna fascynujące pienińkie historie - mówi Mateusz Słowakiewicz, dizajner i jeden z twórców aplikacji.
Wędrówka z Pyeninami to multimedialne doświadczenie, w którym otoczenie, dźwięki lasu i górskie widoki wzmacniają wrażenia opowieści. Na amatorów wędrówek czeka 25 przystanków rozmieszczonych na 4 najpopularniejszych pienińskich trasach. To ponad godzinne słuchowisko skrywa w sobie więcej niż 50 faktów historycznych i ponad 30 legend, mitów i wierzeń górali.
Dzięki użyciu technologii GPS nagrania można odsłuchać w miejscach, w których niegdyś odegrały się opisywane wydarzenia. W orientacji względem przystanków pomaga ręcznie rysowana mapa, która jest głównym elementem wizualnym. Pyeniny nie posiadają żadnych zdjęć ani ilustracji, by nie konkurować z górskimi widokami. W końcu nikt nie idzie w góry, by gapić się w ekran telefonu.
Nagroda A'Design
A'Design Award & Competition to największy na świecie konkurs, w którym nagrody przyznawane są za najlepszy design, koncepcje, produkty oraz usługi designerskie. A'Design Award podkreśla, reklamuje i promuje dobry design oraz designerów; kieruje uwagę prasy, mediów interaktywnych oraz krytyków, dystrybutorów i kupujących na laureatów. Mottem konkursu jest "Ars Futura Cultura" tzn. "Sztuka pielęgnuje przyszłość", "Sztuka dla kultury przyszłości" - jutro kształtowane jest przez sztukę, design oraz technologię, zatem istnieje ciągła potrzeba promocji dobrego projektowania.
A'Design Award to nie tylko nagroda. To wyznacznik jakości i perfekcji w projektowaniu, marka rozpoznawalna na całym świecie i przykuwająca uwagę firm skupionych na designie, profesjonalistów oraz innych grup interesu. Zdobycie nagrody A'Award stanowi certyfikat doskonałości wśród designerów, dowód jakości firm. Posiadanie nagrody A'Award przyciąga spojrzenia odbiorców na całym świecie, dzięki czemu zwycięzcy będą w stanie znaleźć lepsze miejsca pracy i potencjalnych klientów.
Wędrówka pienińskimi szlakami u boku pradawnego ducha gór
Pieniński duch snuje opowieść, która prowadzi przez stulecia - od czasów niepamiętnych po współczesne. Narrator zdradza położenie świętej góry Prasłowian. Wspomina legendarnego króla Pienin i nieszczęsny los jego dzieci. Opisuje cudowną ucieczkę świętej Kingi przed Tatarami na Zamek Pieniński. Opowiada o romantycznych eskapadach szczawnickich kuracjuszy ale i o ciężkim życiu górali. Jego gawędy są jak same Pieniny - codzienność miesza się w nich z magią, a historia z legendą.
Głosu tajemniczemu narratorowi użyczył polski aktor Krzysztof Radkowski, a w wersji angielskiej brytyjski lektor Roman Picheta. Nastrój buduje muzyka Petra Adamova, słowackiego kompozytora, w której dominują fujary i skrzypce. Partię strunową napisał i zagrał James Evans.
Przewodnik obejmuje cztery szlaki turystyczne w Pieninach Właściwych:
1. Przełom Dunajca: Szczawnica - Czerwony Klasztor (szlak czerwony)
2. Droga sromowiecka: Krościenko - Sromowce Niżne (szlak żółty)
3. Szczytami Pienin: Sokolica - Góra Zamkowa - Trzy Korony (szlak niebieski)
4. Droga szczawnicka: Krościenko - Przełęcz Sosnów (szlak zielony)
O autorach
Autorami projektu są Mateusz Słowakiewicz i Paweł Ratajczyk - duet projektantów cyfrowych żyjących w czeskiej Pradze, występujących pod wspólną nazwą Potvory. W swej pracy skupiają się na opowiadaniu historii poprzez cyfrowe media. Tworzą między innymi multimedialne aplikacje i strony internetowe, interaktywne filmy, video mapping, motion design.
Aplikację zrealizowano dzięki środkom z Funduszu Wyszehradzkiego we współpracy z czeskim Stowarzyszeniem REPT, polskim Stowarzyszeniem Śvita i słowackimi ekspertami od cyfrowej kartografii Jakubem Straką i Michalem Hornákiem z AI-MAPS. Współpracą nad rozwijaniem projektu o dalsze przystanki jest zainteresowane miasto Krościenko nad Dunajcem.
Łącza
Strona internetowa aplikacji: http://pyeniny.com
Aplikacja Android: http://bit.ly/2shK9Qw
Aplikacja iOS: http://apple.co/2sydMkJ
Zwiastun (wideo): http://bit.ly/2h0yzb6
Facebook aplikacji: http://www.facebook.com/pyeniny