Trojan Cerberus wykorzystuje technikę fałszywych powiadomień, atakując klientów polskich banków

Eksperci z firmy Kaspersky wykryli wzrost cyberprzestępczej aktywności w Polsce w zakresie techniki wykorzystywanej przez trojana bankowego Cerberus na urządzeniach z systemem Android. Szkodnik generuje coraz więcej powiadomień push wyświetlanych użytkownikom, podszywając się pod kilka aplikacji bankowych. Wykryte wiadomości nakłaniają polskojęzyczne cele do otwarcia aplikacji i sprawdzenia swoich kart oraz kont bankowych poprzez podanie danych uwierzytelniających.

Według badaczy, technika ta staje się coraz popularniejsza, o czym świadczą coraz liczniejsze fałszywe powiadomienia generowane w imieniu coraz większej liczby aplikacji bankowych. Podobna aktywność została zauważona podczas analizy innego trojana bankowego – Ginp. Jedyna różnica między szkodnikami polega na tym, że Ginp generował fałszywe wiadomości SMS, w których również nakłaniał użytkowników do uzyskania dostępu do swoich kont bankowych. 

Opisywana technika wykorzystująca fałszywe powiadomienia została zaobserwowana już drugi raz w ciągu zaledwie kilku tygodni. Oba przypadki miały charakter lokalny, jednak jeśli chodzi o szkodnika Cerberus, nie zidentyfikowaliśmy dalszych poleceń nakładania się na określone aplikacje bankowe. To może oznaczać, że atak został niewłaściwie przeprowadzony lub mieliśmy do czynienia z cyberprzestępcą próbującym przeprowadzić test. Niemniej jednak szkodnik Cerberus posiada możliwość nakładania się na losowe aplikacje, a autorzy szkodliwego oprogramowania z pewnością nieprzypadkowo stosują różne metody, atakując lokalnych użytkowników określonych aplikacji w określony sposób. Będziemy nadal przyglądać się tej sprawie – powiedział Anton Kuzmenko, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky. 


opublikowano: 2020-03-03
Komentarze
Polityka Prywatności