Według badań przeprowadzonych przez firmę Doctor Web, od jesieni 2012 roku miało miejsce prawie 8300 ataków na komputery klientów polskich banków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania typu Zeus p2p (Trojan.PWS.Panda). Rosyjski producent programów antywirusowych, wspólnie z ING Bankiem Śląskim, przygotował siedem zasad bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.
Już 13,5 miliona Polaków oddaje się zakupowemu szaleństwu w sieci. O jakich zabezpieczeniach warto pamiętać robiąc e-zakupy i płacąc online, co ma z tym wspólnego protokół SSL oraz program antywirusowy? PayU SA, dostawca płatności internetowych, przedstawia pięć zasad bezpiecznych transakcji w sieci.
Większość instytucji w Waszyngtonie zaatakowana przez Chińskich hakerów.
Firma Kaspersky Lab informuje, że pojawił się szkodliwy program, który podszywa się pod aplikację antywirusową i kradnie informacje związane z bankowością online. Zagrożenie jest obecnie aktywne w Brazylii.
Kaspersky Lab informuje o opatentowaniu swojej zaawansowanej technologii pozwalającej nie tylko zapobiegać infekcjom, ale również wyleczyć system komputerowy zaatakowany aktywnym szkodliwym oprogramowaniem i usunąć wszystkie ślady jego aktywności. W technologię tę wyposażone są najnowsze produkty Kaspersky Lab.
Według opublikowanego raportu Kaspersky Security Bulletin 2012, celem 99 proc. nowo wykrytych mobilnych szkodliwych programów jest platforma Android, natomiast bardzo niewielka liczba zagrożeń atakuje smartfony z systemem Symbian.
Eksperci z Kaspersky Lab podsumowują trendy w zakresie bezpieczeństwa w 2012 r. i przedstawiają prognozy dotyczące głównych zagrożeń w 2013 r. W przyszłym roku przewiduje się między innymi dalszy wzrost liczby incydentów cyberszpiegostwa, ataków ukierunkowanych, oraz cyberataków sponsorowanych przez rządy, wzrost znaczenia haktywizmu, rozwój kontrowersyjnych „legalnych” narzędzi inwigilacji i zwiększoną liczbę ataków cyberprzestępczych na serwisy wykorzystujące chmurę.
Przeglądarki internetowe należą do jednych z najpopularniejszych programów i są instalowane na niemal każdym komputerze. Większość obecnych cyberataków pochodzi z internetu i wykorzystuje luki w zabezpieczeniach samych przeglądarek lub przestarzałych wtyczek. Dlatego bardzo istotne jest, aby użytkownicy uaktualniali swoje przeglądarki przy użyciu najnowszych łat bezpieczeństwa oraz nowych funkcji ochrony. Przy użyciu anonimowych danych zgromadzonych z opartego na chmurze systemu Kaspersky Security Network, eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się schematom wykorzystywania przeglądarek internetowych przez miliony użytkowników na świecie i dokonali ciekawych, a niekiedy niepokojących odkryć.
W swoim raporcie eksperci z Kaspersky Lab zbadali zmiany w krajobrazie zagrożeń IT w III kwartale 2012 r. Na szczególną uwagę zasługują głośne dochodzenia dotyczące kampanii cyberszpiegowskich, zmiany w geografii zagrożeń oraz reorganizacja pierwszej dziesiątki aplikacji z największą liczbą luk w zabezpieczeniach.
Kaspersky Lab informuje o nawiązaniu współpracy partnerskiej z Facebookiem, której celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie. W ramach współpracy Kaspersky Lab dostarcza Facebookowi najświeższe informacje o zagrożeniach internetowych. Dane te będą wykorzystywane do ochrony użytkowników Facebooka przed otwieraniem szkodliwych witryn internetowych. Dodatkowo, wszyscy użytkownicy Facebooka będą mogli skorzystać ze specjalnych, 6-miesięcznych licencji na wybrane produkty Kaspersky Lab dla komputerów PC oraz Mac.
Kaspersky Lab informuje o wykryciu miniFlame’a, małego i bardzo elastycznego szkodliwego programu, przeznaczonego do kradzieży danych i kontrolowania zainfekowanych systemów podczas ukierunkowanych kampanii cyberszpiegowskich.
Transakcje finansowe stały się integralną częścią dzisiejszego środowiska internetowego, podobnie jak pobieranie plików i komunikacja za pośrednictwem portali społecznościowych. Oczywistym jest, że wzrost popularności systemów e-płatności przyciąga coraz więcej oszukańczej aktywności. Z kolei użytkownicy są coraz bardziej zaniepokojeni bezpieczeństwem swoich danych. Kaspersky Lab przedstawia krótki poradnik dotyczący zagrożeń związanych z bankowością i zakupami w internecie.
Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu nowej fali ataku spamowego na polskich użytkowników internetu. Tym razem spamerzy wykorzystali wizerunek Allegro.pl. Wiadomości e-mail wysłane w ramach ataku zawierają odsyłacz do strony, na której znajduje szkodliwy program.
Stuxnet, Duqu oraz ZeuS to nazwy najbardziej niebezpiecznych zagrożeń internetowych, przed którymi ostrzegała nie tylko specjalistyczna prasa komputerowa. Mimo to wielu użytkowników komputerów i internetu nie wie o nich prawie nic. Badanie przeprowadzone niedawno przez O+K Research na zlecenie Kaspersky Lab pokazuje, że blisko dwie trzecie respondentów nigdy nie słyszało o tych najbardziej niebezpiecznych szkodnikach, natomiast 28% posiada o nich jedynie ogólne pojęcie.
Kaspersky Lab przedstawia wyniki nowego badania związanego z wykryciem zaawansowanej, sponsorowanej przez rząd kampanii cyberszpiegowskiej o nazwie Flame. Podczas badania, przeprowadzonego przez firmę Kaspersky Lab we współpracy z organizacjami IMPACT Alliance Telecommunication Union, CERT-Bund/BSI oraz Symantec, szczegółowo przeanalizowano wiele serwerów kontroli wykorzystywanych przez twórców Flame’a. Analiza ujawniła nowe, przełomowe fakty na temat tej cyberbroni. W szczególności, znaleziono ślady trzech niezidentyfikowanych jeszcze szkodliwych programów i odkryto, że platforma Flame’a istnieje już od 2006 r.