Cyberprzestępcy nabierają ludzi, wykorzystując znane psychologiczne reguły zachowania - przypomniał Piotr Szeptyński z firmy doradczej Deloitte na 5. Ogólnopolskiej Konferencji Informatyki Śledczej. Tego rodzaju manipulacje nazywane są socjotechnikami.
Wrzesień już się skończył i najwyższy czas, by sprawdzić, jakie postępy w łapaniu cyberprzestępców poczyniły organy ścigania przy współudziale ekspertów ds. bezpieczeństwa IT na całym świecie.
Jakie cechy posiada cyberprzestępca? Jeżeli pominiemy aspekty techniczne, dokładnie takie same jak tradycyjny przestępca. Osoby takie łamią prawo i - przy odpowiednich staraniach organów ścigania - trafiają za kratki.
Eksperci z Kaspersky Lab opublikowali raport dotyczący ewolucji zagrożeń IT obejmujący II kwartał 2013 r. Według raportu, mobilne szkodliwe oprogramowanie stanowiło najważniejszą kategorię w badanym okresie, zarówno pod względem liczby nowych odmian jak i zastosowanych technologii.
W II kwartale odsetek spamu w całkowitym ruchu e-mail zwiększył się o 4,2% w stosunku do pierwszego kwartału 2013 r. i wynosił 70,7%. Odsetek wiadomości phishingowych w globalnym ruchu pocztowym spadł o 0,0016% i stanowił 0,0024%. Dane te stanowią wyniki analizy ruchu pocztowego dla II kwartału 2013 r. przeprowadzonej przez ekspertów z Kaspersky Lab.
Dla cyberprzestępców nie ma granic. A dokładniej, sprytnie je oni obchodzą - kradną pieniądze w jednym kraju, wypłacają w drugim, a wydają w jeszcze innym. Jednak, międzynarodowa współpraca organów ścigania oraz producentów z branży bezpieczeństwa z powodzeniem pomaga w walce z „globalnymi” hakerami. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali zestawienie lipcowych sukcesów w walce z cyberprzestępczością.
Przez wiele lat firma Apple, wraz ze swoimi najwierniejszymi fanami, dumnie utrzymywała, że dysponuje platformą wolną od szkodliwych programów. Czasy te jednak bezpowrotnie minęły. Wraz z tym, jak udział maszyn Apple’a w rynku osiągał coraz wyższy poziom, cyberprzestępcy zaczęli postrzegać systemy z nadgryzionym jabłkiem jako potencjalne źródło zysku. Eksperci z Kaspersky Lab podsumowali najnowsze incydenty związane z bezpieczeństwem systemów firmy Apple.
Eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się, jak organy ścigania na całym świecie radzą sobie z walką z cyberprzestępcami. W czerwcu 2013 r. pojawiło się kilka sukcesów na tym polu - od drobnych aresztowań osób, które zhakowały konta na Facebooku, po incydent z praniem 6 miliardów dolarów. Główną "gwiazdą" czerwcowego zestawienia jest jednak aresztowanie przez policję gangu, który zajmował się nie tylko cyberprzestępczością, ale i handlem narkotykami.
Eksperci z Kaspersky Lab wykryli nowego trojana atakującego urządzenia mobilne z systemem Android. Szkodliwy program o nazwie ‘Obad’ wykorzystuje bardzo zaawansowane metody ukrywania się oraz unikania analizy i pozwala cyberprzestępcom na zmuszenie zainfekowanego smartfona do wysyłania SMS-ów na numery premium, pobieranie innych niebezpiecznych aplikacji, infekowanie kolejnych telefonów przez Bluetooth i wykonywanie szeregu zdalnych poleceń cyberprzestępców.
W ciągu ostatnich 10 lat tempo tworzenia złośliwego oprogramowania wyraźnie przewyższyło zdolności obronne potencjału systemów ochrony przed cyberatakami.
Rosyjska firma antywirusowa Doctor Web wykryła nowy rodzaj złośliwego oprogramowania dla platformy Android. Zadaniem trojana Android.Pincer.2.origin jest przechwycenie przychodzących wiadomości SMS i przesłanie ich do cyberprzestępców.
Częstochowa, 14 maja 2013 r. – W kwietniu odnotowano wzrost liczby aresztowań cyberprzestępców - większość przypadków była bezpośrednio związana z kradzieżą pieniędzy. Co ciekawe, przestępcy wolą okradać na mniejsze sumy setki posiadaczy kart kredytowych niż iść na całość i wykonać jeden duży skok. W ten sposób mają nadzieję na uniknięcie kary, jako że w każdym jednostkowym przypadku szkoda jest stosunkowo niewielka i często trudna do wykrycia. Czy ta taktyka się sprawdza? Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali zestawienie siedmiu wyroków za cyberprzestępstwa.
Polacy korzystający z usług bankowości elektronicznej są narażeni na działanie nowego groźnego wirusa – ostrzegają eksperci CERT Polska. Wirus o nazwie E-Security umożliwia cyberprzestępcom wykradanie haseł do kont bankowych i może skutkować utratą pieniędzy.
Kaspersky Lab Polska uruchamia nowy polskojęzyczny serwis zawierający informacje z zakresu bezpieczeństwa IT - SecureList.pl. Portal zastępuje popularną stronę VirusList.pl, wprowadzając nowe sekcje, możliwość obserwowania aktywności cyberprzestępców i bardziej przystępne treści.
Każdy użytkownik internetu przynajmniej raz w życiu zetknął się ze spamem - nawet najlepsze skrzynki pocztowe przepuszczają raz na jakiś czas niechcianą wiadomość. Nie ma się jednak co dziwić, bowiem jak wynika ze statystyk Kaspersky Lab, ponad 70% globalnego ruchu pocztowego to właśnie spam.