Internet, HI-Tech

Obecnie dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju urządzenia monitorujące aktywność fizyczną, które pomagają zarządzać wysiłkiem fizycznym oraz spożyciem kalorii w celu utrzymania szczupłej sylwetki. Jednak urządzenia te przetwarzają również istotne dane osobiste dotyczące ich właścicieli, dlatego bezpieczeństwo informacji nie może być pomijane. Roman Unuchek - badacz z Kaspersky Lab - sprawdził, w jaki sposób różne opaski fitnessowe wchodzą w interakcje ze smartfonem, i uzyskał kilka zaskakujących wyników.
Powinien udźwignąć wymagające gry, ale nie może przy tym pracować jak odkurzacz. Oto kilka porad pomocnych przy składaniu dobrze wyciszonego peceta.
Urządzenia mobilne cieszą się ogromną popularnością, jednak ich właściciele nadal lekceważą zagrożenia, jakie mogą się z nimi wiązać. Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że 28% użytkowników na całym świecie nie wie nic lub wie bardzo niewiele na temat mobilnego szkodliwego oprogramowania. Tę ignorancję wykorzystują cyberprzestępcy.
Wybór, koszyk, kasa – ten schemat dotyczy zakupów każdego typu. W sklepie stacjonarnym wybieramy zakupy z półek klasycznych, a w sieciowym z wirtualnych, a gdy podejmiemy decyzję, wyciągamy portfel. W przypadku płatności klienci stacjonarni i sieciowi mają jednak nieco inne przyzwyczajenia i możliwości – o których mówi ekspert z NEO24.PL – polskiego sklepu internetowego.
Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu się ataku phishingowego na klientów mBanku. Cyberprzestępcy próbują nakłaniać odbiorców sfałszowanej wiadomości e-mail do kliknięcia odsyłacza otwierającego podrobioną stronę logowania do serwisu online banku. Wprowadzone tam dane logowania i kody jednorazowe trafiają wprost w ręce atakujących. Sfałszowana strona została przygotowana bardzo starannie i stanowi potencjalne zagrożenie dla danych finansowych wielu użytkowników.
Ostatni raport McAfee Labs dotyczący zagrożeń czyhających na użytkowników urządzeń mobilnych pokazał, że dostawcy aplikacji nie spieszą się z likwidowaniem luk w zabezpieczeniach. Centrum McAfee Labs poinformowało także, że liczba próbek mobilnego złośliwego oprogramowania ciągle rośnie – w IV kwartale 2014 roku wzrosła o 14%.
NTT System, jeden z największych krajowych producentów sprzętu komputerowego i dystrybutor IT rozszerza ofertę tabletów z serii Inari przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach.
Użytkownicy w wielu krajach regularnie padają ofiarą szkodliwych programów, które szyfrują istotne dane na zainfekowanych komputerach, a następnie żądają okupu w zamian za przywrócenie dostępu. Tylko w 2014 r. odnotowano ponad 7 milionów prób przeprowadzenia takich ataków. Eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się ewolucji tego typu zagrożeń i przygotowali wskazówki pozwalające uniknąć takich ataków.
Najnowszy raport McAfee Labs z lutego 2015 roku analizuje poziom bezpieczeństwa najpopularniejszych aplikacji mobilnych i pokazuje ewolucję zagrożeń cybernetycznych. Wynika z niego, że od września 2014 roku aż w 18 z 25 popularnych aplikacji mobilnych, których podatności zgłoszono we wrześniu 2014, wciąż nie wprowadzono istotnych poprawek.
Ataki przeprowadzane przez ugrupowania cyberprzestępcze sponsorowane przez rządy stają się coraz bardziej wyrafinowane, uderzają w starannie wyselekcjonowane cele, wykorzystują złożone, modułowe narzędzia i potrafią skutecznie unikać wykrycia. Eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się nowym taktykom wykorzystywanym przez najbardziej zaawansowanych cyberprzestępców.
Nigeryjski przekręt (Nigerian Scam) – jest znany również pod nazwami afrykańskiego szwindlu, (ang.) Nigerian scam oraz 419 scam – wywodzącej się od numeru artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącym tego przestępstwa.
Eksperci z Kaspersky Lab przeprowadzili analizę spamu w 2014 r. Czwarty rok z rzędu programy stworzone w celu kradzieży loginów użytkownika, haseł oraz innych informacji poufnych utrzymują się na szczycie listy najbardziej rozprzestrzenianych szkodliwych programów dystrybuowanych za pośrednictwem poczty e-mail.
Eksperci z Kaspersky Lab wykryli pierwsze mobilne szkodliwe oprogramowanie, które potrafi przechytrzyć system rozpoznawania obrazów CAPTCHA, zabezpieczający serwisy online przed zakładaniem kont przez internetowe automaty. W efekcie tysiące zainfekowanych urządzeń z Androidem automatycznie subskrybuje usługi o podwyższonej opłacie - bez wiedzy i zgody ich użytkowników.
Badanie „Dzieci online” przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawniło, że w 2014 r. 68% użytkowników korzystających z funkcji kontroli rodzicielskiej zetknęło się z nieodpowiednią lub niebezpieczną zawartością online. Treści dla dorosłych, hazard oraz strony zawierające informacje na temat broni stanowiły najbardziej rozpowszechnione zagrożenia wykrywane przez technologie firmy Kaspersky Lab na chronionych komputerach.
Z badania „Cyberzagrożenia finansowe w 2014 r.” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab wynika, że w badanym okresie liczba ataków finansowych na użytkowników systemu Android zwiększyła się ponad trzykrotnie. Po początkowym spadku zaobserwowanym w marcu 2014 r. w drugiej połowie roku badacze z Kaspersky Lab odnotowali znaczny wzrost liczby ataków przy użyciu trojanów SMS.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności