Wyniki badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab wspólnie z B2B International pokazują, że kobiety korzystające z internetu w mniejszym stopniu przejmują się koniecznością zapewnienia sobie ochrony przed zagrożeniami online niż mężczyźni. Naturalnie, takie podejście może pociągać za sobą niebezpieczne konsekwencje, ponieważ nie istnieje żaden kodeks honorowy, który zabrania cyberprzestępcom polować na kobiety.
Niedawno informowaliśmy o ataku hakerów wyłudzających dane logowania do kont Allegro, jak i innych prywatnych danych. Tym razem na celowniku wyłudzaczy znalazła się sieć Play.
Kaspersky Lab informuje o uruchomieniu globalnej inicjatywy mającej na celu identyfikację i wspomaganie nowych talentów w branży cyberbezpieczeństwa. Security Startup Challenge (SSC) to akcelerator stworzony i wdrożony przez Kaspersky Academy we współpracy z liderami branży inwestycyjnej - Mangrove Capital Partners oraz ABRT Venture Fund. SSC zapewni startupom z całego świata dostęp do eksperckiej wiedzy z zakresu biznesu, cyberbezpieczeństwa oraz innych branż.
Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky Lab informuje o wykryciu Desert Falcons – grupy cyberszpiegowskiej atakującej organizacje oraz osoby fizyczne w państwach Bliskiego Wschodu. Eksperci z Kaspersky Lab uważają, że jest to pierwsze znane arabskie ugrupowanie cybernajemników, które opracowało i przeprowadzi operacje szpiegowskie na pełną skalę.
Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że ponad 20% rodziców nie jest w stanie kontrolować tego, co ich dzieci oglądają i robią online, a niemal połowa (48%) obawia się, że mogą one zetknąć się z cybernękaniem. W ramach globalnej kampanii poświęconej edukowaniu i wspieraniu dzieci oraz ich rodziców w walce z cyberprzemocą, Kaspersky Lab zorganizował panel dyskusyjny podczas wystawy Mobile World Congress 2015 w Barcelonie.
Kaspersky Lab, Interpol, Europol oraz władze różnych krajów połączyły wysiłki, aby rozwikłać wątek przestępczy w bezprecedensowym cybernapadzie. W ciągu około dwóch lat prawie miliard dolarów amerykańskich zostało skradzionych instytucjom finansowym na całym świecie. Eksperci twierdzą, że odpowiedzialność za kradzież ponosi międzynarodowy gang cyberprzestępców z Rosji, Ukrainy i innych części Europy, jak również z Chin. W ataku ucierpiały także instytucje finansowe z Polski.
Eksperci z Kaspersky Lab podsumowali informacje dotyczące cyberzagrożeń wykorzystywanych do kradzieży pieniędzy użytkowników w 2014 r. Z badania wynika, że w minionym roku 28,8% ataków phishingowych miało na celu kradzież danych finansowych. Przeprowadzając swoje oszustwa, cyberprzestępcy przenieśli uwagę z banków na systemy płatności oraz sklepy internetowe.
Wraz z ewolucją Internetu Rzeczy, który staje się Internetem Nas, Kaspersky Lab – ekspert ds. bezpieczeństwa – rozpoczął współpracę ze szwedzką społecznością biohakerów BioNyfiken w celu zbadania, z czym wiąże się podłączanie naszych ciał do internetu.
Wiele osób myśli, że cyberprzestępcy są zupełnie bezkarni, jednak organy ścigania na całym świecie mają na swoim koncie wiele sukcesów w walce z tego typu atakami. Biorąc pod uwagę globalny charakter cyberprzestępczości, kluczowe znaczenie ma międzynarodowa współpraca. W ubiegłym roku taka kooperacja pozwoliła na zamknięcie globalnej sieci kontrolującej botnet ‘Gameover Zeus’ oraz zatrzymanie trojana bankowego Shylock.
Kaspersky Lab wyprzedził konkurencję w rankingu „TOP3” opierającym się na wynikach serii niezależnych ocen rozwiązań bezpieczeństwa przeprowadzonych w ciągu ubiegłego roku. Według rankingu produkty firmy Kaspersky Lab uplasowały się wyżej w większej liczbie profesjonalnych testów niż produkty jakiegokolwiek innego producenta.
Podpisywanie umowy na Internet to często stresujące zadanie, zwłaszcza, gdy lekkomyślne podpisanie z pozoru czytelnego dokumentu, może skończyć się poniesieniem surowych konsekwencji. Przy zawieraniu umowy należy więc zwrócić szczególną uwagę na zawarte w nich haczyki. Przedstawiamy kilka rad, które pomogą uniknąć wejścia na minę przed, po i w trakcie trwania zobowiązania.
Kaspersky Lab informuje o odkryciu grupy Equation - przodka kampanii cyberprzestępczych Stuxnet oraz Flame. Należący do niej cyberprzestępcy pod względem złożoności i zaawansowania zastosowanych technik wyprzedzają wszystko, co zostało wykryte dotychczas, a do tego są aktywni od niemal dwóch dekad.
Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu się ataku phishingowego na użytkowników serwisu bankowego iPKO. Cyberprzestępcy próbują nakłaniać odbiorców sfałszowanej wiadomości e-mail do kliknięcia odsyłacza otwierającego podrobioną stronę logowania do serwisu iPKO. Wprowadzone tam dane logowania i kody jednorazowe trafiają wprost w ręce atakujących. Sfałszowana strona została przygotowana bardzo starannie i stanowi potencjalne zagrożenie dla danych finansowych wielu użytkowników.
Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International odsetek użytkowników komputerów Apple atakowanych przez cyberprzestępców jest porównywalny z danymi dla osób korzystających z innych platform. W niektórych sytuacjach użytkownicy Maków mogą być nawet bardziej atrakcyjnym celem – szczególnie w przypadku zagrożeń finansowych i wyłudzających okup (tzw. ransomware).
Eksperci z Kaspersky Lab informują o fałszywych i szkodliwych aplikacjach imitujących wersję instalacyjną komunikatora WhatsApp dla komputerów. Zagrożenia te pojawiały się już wcześniej, jednak teraz, gdy prawdziwa aplikacja została udostępniona, cyberprzestępcy ponowili swoje działania.