Internet, HI-Tech

Kaspersky Lab opublikował nowy raport dotyczący ataków DDoS obejmujący drugi kwartał 2018 r. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy eksperci z firmy zaobserwowali wykorzystywanie przez cyberprzestępców starych luk w zabezpieczeniach, jak również kamer i drukarek w celu przeprowadzania ataków DDoS, rozszerzanie swojej listy ofiar i czerpanie korzyści finansowych ze swoich działań z wykorzystaniem kryptowaluty.
Biegasz, ćwiczysz, badasz się, bierzesz suplementy i chronisz przed chorobami? A czy tak samo dbasz o zdrowie swojego komputera? Okazuje się, że nie tylko nasz organizm potrzebuje ochrony przed wirusami z zewnątrz! Zadbajmy też o sprzęt!
Eksperci z Kaspersky Lab informują o rozprzestrzenianiu się nietypowego oszustwa, w którym użytkownicy są podstępnie pozbawiani swojego czasu i danych, a w niektórych przypadkach także pieniędzy, nie otrzymując w zamian nic. Tworząc fałszywe strony internetowe umożliwiające darmowe generowanie kart podarunkowych, cyberprzestępcy mogą „sprzedawać” dane użytkowników zewnętrznym stronom partnerskim, na które przekierowują swoje ofiary. Oszustwo jest coraz popularniejsze także w Polsce.
W drugim kwartale 2018 r. badacze z Kaspersky Lab zaobserwowali dużą aktywność w zakresie operacji APT, które były przeprowadzane głównie w Azji przez bardziej lub mniej znane ugrupowania cyberprzestępcze. Wiele z nich dobierało cele i czas swoich kampanii według klucza newralgicznych incydentów geopolitycznych. Te i inne trendy zostały omówione w najnowszym kwartalnym podsumowaniu opracowanym przez badaczy z Kaspersky Lab.
Z badania firmy Kaspersky Lab wynika, że 7 176 na około 32 000 publicznych sieci Wi-Fi w miastach, w których organizowane są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018, nie stosuje szyfrowania ruchu. Tym samym korzystanie z nich przez kibiców piłki nożnej odwiedzających te miasta jest potencjalnie niebezpieczne. Wyniki badania pokazują, że kibice powinni zadbać o swoje dane osobowe, zwłaszcza podczas korzystania z otwartych połączeń sieci Wi-Fi w miejscach, gdzie odbywają się mecze.
Nie od dziś wiadomo, że największe tajemnice zdradzamy tylko tym, których dobrze znamy. Najlepszym sposobem uzyskania poufnych danych jest więc podanie się za kogoś, kto wzbudza zaufanie. Cyberprzestępcy postanowili skorzystać z tej powszechnie znanej metody. W Internetowym świecie nazywa się ona spoofing.
97 procent – aż tyle organizacji z całego świata korzysta dziś z chmury. 83 procent – jak podaje najnowszy raport McAfee – przechowuje w publicznej chmurze poufne informacje. Aż jedna na cztery z nich przyznaje, że straciła te dane, a jedna na pięć doświadczyła zaawansowanego ataku na infrastrukturę tej chmury.
Według raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w 2017 r., w ciągu ostatnich 12 miesięcy cyberprzestępcy śledzili globalne wydarzenia i wykorzystywali gorące tematy, takie jak FIFA 2018 oraz kryptowaluty, w celu wyprowadzenia użytkowników w pole i kradzieży ich pieniędzy lub informacji osobistych.
Robiąc zakupy przez internet, cenimy sobie wygodę i oczekujemy atrakcyjnych cen. Jeśli sprzedawca ma dużo pozytywnych komentarzy nie zastanawiamy się zbyt długo nad decyzją. Kupiliśmy, zapłaciliśmy, towar przyszedł. Okazuje się jednak, że to nie koniec…
Ukraina od wielu miesięcy zmaga się z trudem obrony granic swojego Państwa oraz utrzymania jego porządku wewnętrznego i ogólnego bezpieczeństwa. Walka trwa nie tylko na lądzie i w powietrzu, ale również w Internecie. Batalia wydaje się być bardzo nierówna i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie wielu podstawowym jednostkom państwa.
Washington Post po raz kolejny został zaatakowany przez syryjskich hackerów. Syryjska Armia Elektroniczna (SEA) po raz kolejny złamała zabezpieczenia profilu mobilnej strony internetowej jednego z ważniejszych zachodnich mediów. Wynikiem ataku była wyskakująca wiadomość typu pop-up ogłaszająca wszystkim o tym, że „Media zawsze kłamią”.
Analitycy ds. bezpieczeństwa firmy Doctor Web zbadali nowy złośliwy program atakujący smartfony i tablety z systemem Android. Program zarejestrowany w bazie wirusów jako Android.BankBot.34.origin potrafi wykradać z zainfekowanych urządzeń prywatne dane użytkowników,a także pieniądze z kont bankowych i mobilnych powiązanych z tymi urządzeniami.
Wysyłanie masowych wiadomości SMS zawierających niebezpieczne linki ze szkodliwym malware jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na rozpowszechnianie zagrożeń związanych z systemem Android. Takie metody rozsyłania szkodliwych programów są wykorzystywane przez cyberprzestępców do dystrybucji tzw. robaków SMS.
Minęły prawie cztery lata od wykrycia jednego z najbardziej wyrafinowanych i niebezpiecznych szkodliwych programów – robaka Stuxnet, który zaatakował m.in. elektrownię atomową w Iranie i uznawany jest za pierwszą cyberbroń – jednak historia ta wciąż kryje wiele zagadek. Jedno z najważniejszych pytań brzmi: jakie były dokładnie cele operacji Stuxnet? Teraz, po przeanalizowaniu ponad 2 000 plików Stuxneta zebranych w ciągu dwóch lat, badacze z Kaspersky Lab mogą zidentyfikować pierwsze ofiary tego robaka.
Kaspersky Lab informuje o wykryciu nowego trojana mobilnego, który atakuje urządzenia z Androidem, podszywając się pod grę w kółko i krzyżyk. Trojan Gomal zbiera informacje dotyczące zainfekowanych urządzeń i wysyła wszystkie te dane do serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców. Szkodnik posiada również funkcje, które rzadko spotyka się w zagrożeniach mobilnych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności