Niedawno pewna firma skontaktowała się z Kaspersky Lab z prośbą o zbadanie incydentu, w którym niemal doszło do kradzieży ponad 130 000 dolarów z jej konta firmowego. Przedstawiciele firmy podejrzewali, że za próbą kradzieży stało szkodliwe oprogramowanie. Podejrzenia te zostały potwierdzone w pierwszych dniach dochodzenia.
Ponad jedna trzecia łącznej liczby użytkowników zaatakowanych przez szkodliwe oprogramowanie bankowe znajdowała się w Brazylii, Rosji i we Włoszech. Nagły wzrost aktywności szkodliwego oprogramowania bankowego najprawdopodobniej ma związek z początkiem sezonu wakacyjnego, gdy klienci aktywnie wykorzystują swoje dane płatnicze do dokonywania różnego rodzaju zakupów online.
Kaspersky Lab udostępnił FriendOrFoe – darmową aplikację dla Facebooka pozwalającą użytkownikom ocenić, jak „wartościowi” są ich znajomi online, a także wykryć potencjalne zagrożenia.
Krajobraz zagrożeń mobilnych ewoluuje w błyskawicznym tempie, a liczba nowych szkodliwych programów nieustannie rośnie. Niektóre z nich są jednak rozpowszechnione w szczególnym stopniu i odpowiadają za większość prób infekowania użytkowników smartfonów oraz tabletów. Jest tak w przypadku SMS-owego trojana Stealer atakującego urządzenia z Androidem, któremu przyjrzeli się bliżej eksperci z Kaspersky Lab.
Eksperci z Kaspersky Lab dokonali ogólnej analizy cyberzagrożeń w Rosji, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach w 2013 r.
Firmy coraz częściej padają ofiarą ataków cybernetycznych.
Składanie życzeń bożonarodzeniowych za pośrednictwem Facebooka oraz Twittera to obecnie standard. Szykując się na szturm zmian statusów związanych ze świętami, powinniśmy również przygotować się na zalew oszustw na portalach społecznościowych - ostrzegają eksperci z Kaspersky Lab
Specjaliści z firmy antywirusowej Doctor Web ostrzegają przed złośliwym oprogramowaniem o nazwie Trojan.BtcMine.221, przeznaczonym do tworzenia wirtualnej waluty Litecoin na komputerze zaatakowanego użytkownika.
Niektóre z rewelacji, jakie pojawiły się w ubiegłym roku, zrodziły pytania dotyczące sposobu, w jaki wykorzystujemy obecnie internet, oraz rodzaju zagrożeń, na jakie jesteśmy narażeni.
Poleganie na błędnych założeniach dotyczących cyberbezpieczeństwa jest równie groźne, jak brak podstawowej wiedzy z tego zakresu - ostrzegają specjaliści z firmy Doctor Web. Rosyjski producent oprogramowania antywirusowego przedstawił listę 10 największych mitów dotyczących wirusów, trojanów i innych cyberzagrożeń, jakie zakorzeniły się w świadomości wielu użytkowników.
Rośnie zagrożenie związane z botnetami, czyli sieciami zarażonych komputerów, które można za niewielkie pieniądze wynająć na czarnym rynku, np. w celu wysyłania spamu - powiedział PAP Piotr Kijewski kierownik CERT Polska.
Specjaliści z Doctor Web informują o pojawieniu się kolejnego programu szpiegującego, który wykrada prywatne dane właścicielom urządzeń pracujących na SO Android
Jedna grupa przestępcza zaatakowała aż pięć milionów komputerów na całym świecie.
Chyba każdy lubi oderwać się na moment od rzeczywistości, gdy ma w zasięgu jakiś hotspot Wi-Fi. Ale łączenie się z internetem w takim wydaniu może nieść ze sobą ukryte zagrożenia.
Bazując na danych zebranych przez aplikację Dr.Web CureIt!, za największą liczbę infekcji w omawianym okresie odpowiedzialny był Trojan.LoadMoney.1, opierający swoje działanie na ładowaniu niebezpiecznych plików.