W sierpniu 2003 r. utworzono Uniwersytet Luksemburski, który ma za zadanie prowadzenie trzech zasadniczych typów działalności: dydaktycznej, naukowo-badawczej oraz waloryzacyjnej na najwyższym międzynarodowym poziomie, o czym stanowi sformułowana misja i plan strategiczny tej instytucji. Uniwersytet połączył w ramach jednej struktury istniejące wcześniej Centre Universitaire de Luxembourg (Luksemburskie Centrum Uniwersyteckie), Institut Superieur de Technologie (Wyższy Instytut Techniki), Institut Superieur dEtudes et de Recherches Pedagogiques (Instytut Studiów Wyższych i Badań Pedagogicznych) oraz Institut dEtudes Educatives et Sociales (Instytut Studiów Edukacyjnych i Społecznych).
Uniwersytet oferuje kształcenie na 11 akademickich i zawodowych kierunkach licencjackich, 14 kierunkach magisterskich, które są prowadzone zgodnie z systemem bolońskim oraz 6 innych kierunkach.
Jest to typ uczelni nastawionej na działalność badawczą: w szczególności kierunki oferujące studia magisterskie lub doktoranckie oferują szerokie badania, które prowadzą specjalne jednostki na trzech wydziałach: Wydział Nauk Ścisłych, Technologii i Komunikacji; Wydział Prawa, Ekonomii i Finansów; Wydział Filologii, Nauk Humanistycznych, Sztuk Pięknych i Pedagogiki.
Kandydaci na wszystkie kierunki i rodzaje studiów muszą posiadać świadectwo ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej lub technicznej bądź inne świadectwo uznawane za równorzędne. Ograniczenia w dostępie istnieją jedynie na studiach przygotowujących nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych: kandydatów przyjmuje się po sprawdzeniu ich znajomości trzech języków ojczystych i na podstawie ocen z egzaminu końcowego w ogólnokształcącej lub technicznej szkole średniej.
Obecnie absolwenci studiów na Uniwersytecie Luksemburskim otrzymują tytuły licencjata, magistra oraz doktora zgodnie z systemem bolońskim oraz inne tytuły w ramach niektórych kierunków (np. w ramach Wydziału Nauk Ścisłych, Technologii i Komunikacji: Formation specifique en Medecine generale, na Wydziale Prawa, Ekonomii i Finansów Formation complementaire CCDL i Formation complementaire CCREEC w ramach Wydziału Filologii, Nauk Humanistycznych, Sztuk Pięknych i Edukacji Formation Continue en Amenagement du Territoire, Formation Pedagogique oraz Formation continue 'Letzebuergesch als Friemsprooch')
Uniwersytet Luksemburski wydaje również świadectwa i dyplomy ukończenia krótkich kursów na różnych poziomach.