Ślad obecności człowieka w delcie Nilu

Dział: Archeologia

Podczas badań geologicznych prowadzonych na północnych obrzeżach delty Nilu w Egipcie odkryto najstarszy w tym rejonie ślad ludzkiej działalności - donosi serwis internetowy ScienceDaily.

Odwierty wykonywane w rdzeniu warstwy osadów w pobliżu laguny Burullus nad brzegiem Morza Śródziemnego ujawniły obecność długiego, kruchego kamiennego obiektu pod 7,5 metrową warstwą mułu obok zalewiska. Badanie metodą węgla aktywnego C14 próbek bogatej w szczątki roślinne materii, otaczającej odkryty obiekt wykazało, że pochodzi ona z okresu 3350-3020 r. p.n.e., czyli z archaicznego okresu starożytnego Egiptu, przed założeniem I dynastii faraonów.

Zdaniem naukowców, długi i cienki kamienny obiekt uformowany z dolomitu nie mógł zostać naniesiony w to miejsce przez wody Nilu lub morza, lecz został wydobyty przez ludzi i transportowany z odkrywkowego złoża dolomitów, znajdującego się w odległości 160 kilometrów na południe od stanowiska.

Odkrycie dokonane przez geologa Jean-Daniela Stanleya dowodzi wczesnej ludzkiej obecności w delcie Nilu w okresie środkowego holocenu w terenie, na którym tradycyjne archeologiczne prace wykopaliskowe nie są możliwe, a warstwy noszące ślady aktywności człowieka w starożytności znajdują się na znacznej głębokości. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-29
Komentarze
Polityka Prywatności