Tuniki do łydki i szale spinane szpilami - to podstawowe elementy stroju przedhiszpańskich arystokratek sprzed tysiąca lat. O tym, jak nieoczywiste znaczenie mogą mieć badania nad strojami dawnych kultur opowiadają archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W 2013 roku adiunkt w Instytucie Archeologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze swoim zespołem, w którego skład wchodziła m.in. jego żona z Wydziału "Artes Liberales" UW, odkrył pierwszy niesplądrowany grobowiec przedhiszpańskiego imperium Wari, które rozwinęło się na obszarze Andów Środkowych kilka wieków przed powstaniem imperium Inków.
Dwa ogromne pomniki faraona Amenhotepa III, zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1200 roku p.n.e., znów stanęły od północnej strony jego świątyni w Luksorze. Rekonstrukcję tych najwyższych wizerunków stojących faraonów przeprowadzono w rekordowym tempie.
Na stanowisku w azjatyckiej części Rosji archeolodzy odkryli dobrze zachowane pozostałości zbroi sprzed ponad 3500 lat, wykonanej z kości. Odkrycia dokonano w Omsku, stolicy obwodu omskiego w południowo-zachodniej części Syberyjskiego Okęgu Federalnego w Rosji, na stanowisku położonym w miejscu planowanej budowy hotelu na terenie lokalnego sanatorium nad rzeką Irtysz.
Zgodnie z dotychczasową wiedzą sądzono, że Egipcjanie mumifikowali zmarłych już pomiędzy ok. 6,5 tys. - a 5,1 tys. lat temu. Pierwsze mumie powstawały jednak w sposób naturalny: ciała suszono po prostu w gorącym, suchym piasku pustyni.
11 pochówków z głowami odciętymi i umieszczonymi pomiędzy kośćmi nóg, to groby m.in. skazańców - wynika z najnowszych badań archeologicznych przeprowadzonych na cmentarzysku odkrytym podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach.
Malowidło na stanowisku archeologicznym Catalhoyuk w Turcji mogło powstać mniej więcej w tym samym czasie, kiedy doszło do erupcji nieodległego wulkanu.
Wśród różnych gatunków papryki - chili jest jednym z lepiej rozpoznawanych i popularnych. Wzmianki na temat ich wykorzystania można znaleźć w wielu źródłach, m.in. hiszpańskich i portugalskich. Jednocześnie archeolodzy dość rzadko - i na stosunkowo niewielkiej liczbie stanowisk na terenie Mezoameryki, Ameryki Środkowej i Południowej - znajdują fizyczne ślady obecności papryki. Dlatego niewiele wiadomo na temat tego, jak dawni mieszkańcy tych miejsc, np. Majowie, paprykę chili wykorzystywali.
Kilkadziesiąt nieznanych kurhanów oraz nietypowe ciałopalne groby płaskie odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich w Chodliku.
Nieinwazyjne badania archeologiczne sześciu grodzisk wczesnośredniowiecznych przyniosły zaskakujące rezultaty, mimo że wszystkie były wcześniej przedmiotem wykopalisk - poinformował dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Piwniczkę z winem sprzed prawie czterech tys. lat odkryli archeolodzy pracujący w Izraelu. Jest to najstarsze tego typu znalezisko z terenu Bliskiego Wschodu – informuje serwis ScienceDaily.
Archeolodzy odkryli w Egipcie pięć głów posągów władców starożytnego Egiptu sprzed około 4000 lat – informuje serwis internetowy PhysOrg.
Na plantacji kawy na wyspie Bali w Indonezji odkryto kamienny sarkofag sprzed ponad 2000 lat – informuje serwis internetowy The Jakarta Globe.
Na angielskim polu odkryto przypadkowo małą trumnę z ołowiu sprzed około 1700 lat – informuje serwis internetowy Huffington Post.
Archeolodzy odkryli w Egipcie grobowiec z około 2000 r. p.n.e. należący do jednego z królewskich lekarzy – informuje serwis internetowy The Age.
Archeolodzy odkryli na stanowisku w południowej Anglii pozostałości rzymskiej willi sprzed około 2000 lat – informuje serwis internetowy BBC News.