Grób wojownika sprzed ponad 4000 lat

Dział: Archeologia

Zespół naukowców z Muzeum Brytyjskiego, prowadzący wykopaliska w południowym Libanie, odkrył grób kananejskiego wojownika sprzed ponad 4000 lat - donosi serwis internetowy The Daily Star.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w pobliżu pozostałości zamku krzyżowców w Sydonie (obecnie Saida) w Libanie. Jak poinformowała Claude Doumet Serhal, ekspert nadzorujący prace zespołu archeologów, znalezisko pochodzi z około 2000 r. p.n.e. Zdaniem brytyjskich naukowców, wojownik - którego szczątki odnaleziono wraz z włócznią i dwoma młotami bojowymi - zmarł w wieku około 15-20 lat.

Znalezisko jest 77-ym grobem, odkrytym na stanowisku podczas prac wykopaliskowych prowadzonych od 10 lat, finansowanych przez libańskie i brytyjskie instytucje. Wcześniej w tym roku na stanowisku archeolodzy odkryli też dzban z tego samego kananejskiego okresu, tj. sprzed 2000 r. p.n.e., a w nim pozostałości szkieletu noworodka. Według naukowców, Sydon był jedną z najważniejszych starożytnych metropolii Bliskiego Wschodu od najdawniejszych czasów.

Dzięki dokonanym odkryciom zespół naukowców będzie mógł wkrótce przedstawić szczegółowe dzieje tego starożytnego, handlowego miasta i portu począwszy od 3000 r. p.n.e. Sydon był prawdopodobnie najstarszym miastem starożytnej krainy Kanaan, leżącej na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, obejmującej tereny późniejszej Palestyny, Syrii i Fenicji. Krainę tę zamieszkiwał od 3000 r. p.n.e. lud semicki. Jego potomkami byli najprawdopodobniej Fenicjanie, którzy sami nazywali siebie Kananejczykami. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-08-13
Komentarze
Polityka Prywatności