Nanomateriały w hodowli in vitro

Dział: Biologia

Użycie nanomateriałów o silnych właściwościach biobójczych do odkażania hodowli roślin in vitro radykalnie zwiększa jakość hodowli. Nanoodkażanie jest nie tylko skuteczniejsze, ale i szybsze, gdyż proces ten jest jednoetapowy.

Najnowsze wyniki badań zaprezentowane zostały na I Konferencji Naukowo-Dydaktycznej Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która odbywała się w minionych dniach w Poznaniu.

Hodowla roślin techniką in vitro polega - najprościej mówiąc - na wytworzeniu rośliny z kawałka roślinnej tkanki (tzw. eksplantantu). Proces ten prowadzony jest na różnorakich pożywkach, na których chętnie rozwijają się obok hodowanych roślin, również różnego rodzaju mikroorganizmy. Obecność drobnoustrojów w pożywce podczas hodowli roślin jest niewskazana, gdyż ogranicza możliwości poprawnego rozwoju roślin. Z tego też powodu biolodzy od dłuższego czasu pracują nad nowymi metodami walki z zanieczyszczeniem mikrobiologicznym hodowli in vitro.

Naukowcy z Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM), Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii UAM, których prace koordynowała profesor E. Zenkteler, a od strony nanotechnologicznej profesor Jerzy J. Langer, wykorzystali osiągnięcia nanotechnologii i chemii materiałowej w walce z zanieczyszczeniem bakteriologicznym hodowli roślin wytwarzanych techniką in vitro.

Okazało się, iż użycie odpowiedniej wielkości, właściwie zsyntetyzowanych nanocząstek srebra, jako preparatu odkażającego eksplantanty (kawałki roślin) zwiększa skuteczność odkażania do niemal 90 procent. Inaczej mówiąc, z 10 roślin hodowanych techniką in vitro jedynie 1 ulega zakażeniu, gdzie przy zastosowaniu tradycyjnej metody odkażania (środki chemiczne) proporcja ta jest niemal odwrotna!

Według naukowców nowy preparat odkażający rośliny jest tani w produkcji i bardziej przyjazny środowisku, w porównaniu do środków chemicznych stosowanych tradycyjnie przy eliminacji mikrobiologicznej kontaminacji roślinnych tkanek. Stąd też, metoda oparta na najnowszych osiągnięciach nanotechnologii powinna stosunkowo szybko upowszechnić się naukach biologicznych. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-06-03
Komentarze
Polityka Prywatności