Arachnofobia? Nie dla uczonych! Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na stoisku Akademii Podlaskiej królowały pająki. Kiedy starsi poznawali ich sekrety, dzieci układały pajęcze puzzle, wypełniały barwami kontury różnych okazów, czytały bajki o pająkach.
Słynne homoseksualne pingwiny z ZOO w Bremerhaven w północnych Niemczech, którym dano do wysiedzenia jajo odrzucone przez naturalnych rodziców, "dochowały się" pisklęcia.
Owady mają zdolność odczuwania bólu i zagrożenia - wykazały badania naukowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy odbierają go w sposób świadomy - wyjaśniali Beata Symonowicz i Paweł Mazurkiewicz podczas sympozjum naukowego "To się w głowie nie mieści" na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Użycie nanomateriałów o silnych właściwościach biobójczych do odkażania hodowli roślin in vitro radykalnie zwiększa jakość hodowli. Nanoodkażanie jest nie tylko skuteczniejsze, ale i szybsze, gdyż proces ten jest jednoetapowy.
Żółwie błotne z Mazur rozpoczęły wędrówkę na lęgowiska, gdzie złożą jaja. Każdy krok samic tego ściśle chronionego gatunku, śledzą przyrodnicy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy założyli zwierzętom nadajniki.
Dlaczego niektóre ptaki wyśpiewują bardziej wymyślne melodie niż inne? Naukowcy dowodzą, że jest to częściowo uwarunkowane klimatem. Ich badania zostały opublikowane w piśmie "Current Biology".
Sowy i pustułki mają rozwiązać problem szkodników na Bliskim Wschodzie. W Izraelu coraz częściej rezygnuje się ze stosowania toksycznych pestycydów na rzecz naturalnych metod. Wielu farmerów instaluje skrzynki lęgowe dla drapieżnych ptaków, aby przepłoszyły niszczące uprawy gryzonie.
Jedna piąta gadów i blisko jedna czwarta płazów w Europie jest zagrożona, gdyż ich środowisko naturalne kurczy się z powodu działalności człowieka - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej.
Na świecie rodzi się nowy gatunek super- szczurów, odpornych na większość trucizn - ostrzegają brytyjscy naukowcy. Brytyjskie Stowarzyszenie Zwalczania Szkodników zaapelowało do rządu o zaaprobowanie silniejszych trucizn do używania na świeżym powietrzu w reakcji na rosnącą plagę szczurów, stwarzającą coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Dostarczenie do mięśni małp genu kodującego przeciwciało przeciwko małpiemu wirusowi niedoboru odporności chroni zwierzęta przed infekcją SIV - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".
Na beskidzkich szlakach można napotkać żmije. Węże, korzystając ze stosunkowo wysokich temperatur, wychodzą z kryjówek i wygrzewają się w słońcu - przestrzegli w czwartek ratownicy grupy beskidzkiej GOPR
Seria eksperymentów w warunkach laboratoryjnych pozwoliła potwierdzić, że żeń-szeń - roślina stosowana od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie azjatyckiej ma właściwości przeciwzapalne - informują naukowcy z Hong Kongu na łamach pisma "Journal of Translational Medicine".
"W naszym społeczeństwie pokutuje opinia, że żółwiom wystarczy liść sałaty, woda, można je puścić na podłogę i będą żyły. Zapewniam, że nie będą żyły w warunkach komfortowych, za to umierały będą długo i w cierpieniach. Niestety, gady nie zachowają się jak pies czy kot, nie skomlą, nie potrafią upomnieć się o swoje.
"Oferta sklepów zoologicznych jest bardzo bogata, a zwierzęta zachęcają swoją urodą. Często kupowane legwany i warany wymagają ogromnej wiedzy, nakładu pracy i nakładów finansowych, dlatego często giną z powodu zaniedbań. Nie chcemy pogodzić się z tym, że sklepy nie odradzają takich zakupów młodym, często początkującym hodowcom.
Ewolucja promuje u ogrodowych ślimaków coraz wolniejszy metabolizm - informuje "New Scientist".