Środowisko wpływa na emisję metanu przez rośliny!

Dział: Ekologia

Różnice w środowisku naturalnym oraz stres (np. wysoka temperatura, promieniowanie ultrafioletowe) wpływają na ilości emitowanego do atmosfery metanu przez rośliny, donosi "Biology Letters".

Kilka lat temu, nie tylko środowisko naukowców zajmujących się badaniem roślin zostało wstrząśnięte doniesieniami o fakcie zatruwania atmosfery przez rośliny, określane wcześniej jako płuca Ziemi, eliminujące dwutlenek węgla z atmosfery.

Okazało się, iż rośliny na masową skalę wydzielają metan do ziemskiej atmosfery. Gaz ten jest decydowanie bardziej szkodliwy, w porównaniu do dwutlenku węgla. Najnowsze badania naukowców z Chińskiej Akademii Nauk, prowadzone na trawiastych terenach wysokogórskiego Tybetu, nie tylko potwierdzają fakt wydzielania do atmosfery przez rośliny metanu, ale również unaoczniły jeszcze inne zjawisko. Kiedy jedne gatunki żyjące na tej samej łące wydzielały do atmosfery znaczne ilości metanu, inne go pochłaniały.

Porównując wyniki badań z Tybetu, do tych uzyskanych we wcześniejszych latach, a prowadzonych na stepach Mongolii, naukowcy stwierdzili, iż w zależności od środowiska, w jakim rozwijają się rośliny, ilość emitowanego do atmosfery metanu różni się, czasami nawet znacznie. Obecnie prowadzone są badania, które mają na celu odkrycie mechanizmu fizjologicznego, jaki jest odpowiedzialny za emisję metanu przez rośliny oraz określenie precyzyjnie, jakie czynniki - związane ze stresem - wpływają na roślinną produkcję. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-09-11
Komentarze
Polityka Prywatności