Świat nauki (archiwalne artykuły)

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, całkowita ilość odpadów wygenerowanych w naszym kraju w 2010 r. wynosiła 4000 kg na osobę. Plasuje to Polskę na 13. miejscu w UE.
Na przedwczesne zgony spowodowane zanieczyszczeniem powietrza wskazują WHO, EEA, organizacje pozarządowe i eksperci. Według organizacji HEAL, rocznie przedwcześnie umiera z tego powodu ok. 45 tys. Polaków, a koszty emisji w energetyce związane ze zdrowiem to kilka mld euro rocznie.
23 grudnia, 2014 r. – Firma Procter & Gamble już po raz 16 opublikowała raport na temat zrównoważonego rozwoju. Przedstawia on szczegółowo cele i projekty mające ograniczyć wpływ firmy na środowisko naturalne, a jednocześnie poprawiać warunki życia osób najbardziej potrzebujących.
Szkoła Podstawowa nr 80 im. Marii Kownackiej z Bielan okazała się lokalnym liderem ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. W ramach programu szkoła skutecznie zbierała elektrośmieci i zachęcała do oddawania zużytego sprzętu okolicznych mieszkańców. W zamian za zgromadzone punkty uczniowie i nauczyciele odebrali pomoce naukowe – tablicę, rzutnik i laptop – ufundowane z Funduszu Oświatowego, ustanowionego przez ElektroEko.
30 listopada, w trakcie uroczystej ceremonii, Europejski Komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Karmenu Vella, ogłosił zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Europejskie Nagrody „Biznes dla Środowiska”.
Czy Polacy dbają o środowisko? A czy rozumieją to, że sami też są częścią natury? Jak można dbać o siebie i otaczającą nas przyrodę jednocześnie?
Odejście od zachodniego modelu żywienia na rzecz zdrowszej diety sprzyja dłuższemu życiu, pozwala też ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i chronić siedliska zagrożonych zwierząt. W miarę, jak miasta na Ziemi pęcznieją, a dochody ich mieszkańców rosną, zwiększa się też skala spożycia rafinowanych cukrów i tłuszczów, rośnie też skala zużycia zasobów naturalnych i zapotrzebowanie na takie produkty rolne (jak np. wołowina), które wymagają intensywnego wykorzystania Ziemi.
Zarządzanie odpadami, rozsądne wykorzystanie żywności i oszczędność energii to podstawy ekologicznego stylu życia. Wiedziałaś, że te zielone idee można z powodzeniem stosować nawet w kuchni? Dowiedz się, w jaki sposób!
Projekt „3 x Środowisko” skierowany do małych i średnich firm pokazuje, że oszczędzając – można chronić środowisko, a ekologia zaczyna się od małych zmian, które dużo znaczą. Mali i średni przedsiębiorcy nie doceniają swojego ogromnego wpływu na środowisko, a przecież w wielości siła – ten sektor to 99% wszystkich firm w naszym kraju.
Prezes stowarzyszenia fiakrów, wożących turystów do Morskiego Oka, Stanisław Chowaniec nie widzi innego ekologicznego transportu do Morskiego Oko jak transport konny. Jego zdaniem melex nie poradzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. „Melex jest malutki i nadaje się na płytę lotniska lub pole golfowe, ale nie w góry. Gdyby na trasę wjechały meleksy, musielibyśmy zrezygnować z hodowanych przez nas koni. Koń musi być w ciągłym ruchu, aby zachować dobrą kondycję i swój dobry stan fizjologiczny” – argumentuje.
Rzeki i jeziora w Europie zawierają zbyt duże stężenia toksycznych związków, ponieważ w dotychczasowym monitoringu w ogóle nie uwzględniano wielu związków organicznych, groźnych dla ekosystemów.
Wszystkich zainteresowanych tematyką odnawialnych źródeł energii zachęcamy do oglądania serii odcinków programu "Skąd w Polsce PRĄD?"(SwPP) w każdą środę o godzinie 19. Pierwszy odcinek ukazał się 21 maja 2014r. na kanale YouTube, fanpage`ach facebook, twitter oraz portalu OZE.PL.
Zanieczyszczenie powietrza z Chin i innych dynamicznie rozwijających się krajów Azji wpływa na sztormy na Pacyfiku, a przez to - na cykle pogodowe na półkuli północnej. Zwiększają one siłę sztormów nad Pacyfikiem, co z kolei wpływa na cykle pogodowe w innych częściach świata. Podobno efekt jest najsilniejszy zimą.
17 marca na ulice Paryża wyjechały tylko samochody i motocykle z numerem rejestracyjnym zakończonym cyfrą nieparzystą - zdecydował francuski rząd. Miało to pomóc w walce z gęstym smogiem, który już piąty dzień z rzędu utrzymywał się nad stolicą Francji.
Ślimakom muszlowym coraz trudniej uciec przed drapieżnikami. Powodem są nadmierne emisje dwutlenku węgla, które upośledzają umiejętność skakania mięczaków – informuje magazyn „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności