Potrzeby aparaturowe astronomii polskiej w latach 2008-2025

Dział: Kosmos

Ukazał się czwarty w roku 2008 numer czasopisma "Urania". Opublikowano w nim raport opracowany na potrzeby Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczący potrzeb polskiej astronomii w najbliższych kilkunastu latach.

W raporcie wskazano, że kluczową potrzebą polskiej astronomii jest przystąpienie do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. To organizacja zrzeszająca kilkanaście najbardziej rozwiniętych państw europejskich, której celem są badania astronomiczne. ESO posiada nowoczesne teleskopy w Ameryce Południowej oraz opracowuje kolejne, które będą stanowić światową czołówkę badań astronomicznych przez najbliższe kilkanaście lat (m.in. teleskop optyczny o średnicy 42 metrów).

W kolejnej części raportu przedstawione zostały cztery główne projekty instrumentalne i kilka innych istotnych przedsięwzięć astronomicznych. Jednym z nich jest ASTROGRID-PL, stworzenie dedykowanej infrastruktury sieciowej integrującej polskie ośrodki astronomiczne. Szacunkowy koszt w latach 2008-2015 to 4,5 mln euro oraz dodatkowe 2 mln euro na eksploatację w latach 2016-2020. Następnym projektem badawczym jest CTA - Cherenkov Telescope Array, czyli obserwatorium gamma. Jest to jeden z najważniejszych projektów naukowych w Europie, kontynuacja dotychczasowych działać w ramach obserwatoriów HESS i MAGIC.

Koszt w latach 2008-2005 może wynieść około 27 mln euro. ROBOTEL to projekt automatycznego teleskopu o średnicy od 2 do 2,5 metra do zbudowania na półkuli południowej. Jego podstawowym zadaniem byłoby poszukiwanie planet pozasłonecznych. Koszt budowy takiego instrumentu to około 10 mln euro. Czwartym głównym projektem instrumentalnym jest SALT - Wielki Teleskop Południowoafrykański. Ten teleskop o średnicy 11 metrów już działa i Polska ma w nim około 10 procent udziału. Konieczne jest dalsze finansowanie udział naszego kraju w konsorcjum SALT.

Koszt w latach 2008-2020 powinien wynieść około 4 mln dolarów. Koszt przystąpienia do Europejskiego Obserwatorium Południowego to w latach 2008-2020 kwota 56 mln euro (wpisowe i roczne składki). Natomiast łączny koszt czterech projektów instrumentalnych szacowany jest na 53,5 mln euro w latach 2008-2025. Raport został opracowany na życzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez zespół w składzie: prof. M. Sarna (dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN), prof. K. Stępień (przewodniczący Komitetu Astronomii PAN), prof. E. Wnuk (prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego). Następnie dokument przyjął Komitet Astronomii PAN i 3 kwietnia tekst został przekazany ministerstwu.

"Urania Postępy Astronomii" to dwumiesięcznik popularnonaukowy poświęcony astronomii. Jest wydawany wspólnie przez Polskie Towarzystwo Astronomiczna oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-09-16
Komentarze
Polityka Prywatności